Pieniądze z UE na promocję żywności

"Pokochaj olej rzepakowy", "Nowa Jakość w drobiarstwie" oraz " 5 porcji warzyw, owoców lub soku" - to nowe programy zatwierdzone przez Komisję Europejską, których realizacja rozpocznie się w tym roku.

 

O realizację programu promującego olej rzepakowy starało się Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju. To trzyletni program, który będzie prowadzony w Polsce i na Łotwie. Jego celem jest informowanie o właściwościach odżywczych i zdrowotnych tego oleju, a także o znaczeniu tego produktu w codziennej diecie i profilaktyce zdrowotnej. Program ma poprawić wizerunek oleju rzepakowego i przekonać konsumentów o jego walorach odżywczych, aby w efekcie zwiększyć popyt na ten gatunek.

Koszt programu to ok. 1,7 mln euro, z czego ponad 800 tys. euro dopłaci Unia. Krajowy budżet wyda na ten program ok. 500 tys. euro, a Stowarzyszenie (PSPO) dołoży ponad 300 tys. euro.

Krajowa Rada Drobiarstwa (KRD) będzie promować drób wysokiej jakości wyprodukowany zgodnie z krajowym systemem jakości QAFP. Kampania przeprowadzona zostanie na rynkach polskim i niemieckim  i ma trwać trzy lata.

Celem tego działania jest zwiększenie znajomości systemu QAFP m.in. wśród handlowców, dystrybutorów drobiu oraz konsumentów. Nowy system jakości ma być promowany w mediach, przewidziany jest też cykl seminariów.

Budżet kampanii wynosi 4 mln euro. Współfinansowanie UE wyniesie prawie 2 mln euro, wkład polskiego budżetu, to ok. 1,2 mln euro, KRD dopłaci ok. 800 tys. euro, pieniądze te będą pochodziły z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.

Natomiast "5 porcji warzyw, owoców lub soku" - to program przygotowany przez Krajową Unię Producentów Soków (KUPS). Jest on skierowany do konsumentów w Polsce i w Rumunii. Kampania będzie trwała także trzy lata. Program ten był już realizowany w poprzednich latach.

KUPS chce w ten sposób zachęcić do większego spożycia owoców, warzyw i soków poprzez propagowanie idei programu, czyli uświadomienie, że produkty te najlepiej jeść pięć razy dziennie. Informacje o zaletach tych produktów znajda się m.in. w spotach telewizyjnych i internecie.

Budżet kampanii wynosi 3,8 mln euro, z czego Unia dofinansuje ponad 1,9 mln euro. Krajowy budżet dopłaci ok. 1,1 mln euro, a KUPS przeznaczy na ten cel 765 tys. euro (pieniądze przekaże Fundusz Promocji Owoców i Warzyw).

Całkowity budżet ww. programów wynosi ok. 9,5 mln euro, z czego ok. 5,5 mln euro stanowi dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej.

Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...