Balcerowicz: im mniej polityki w biznesie, tym lepiej dla gospodarki

Im mniej polityki w biznesie, tym lepiej dla gospodarki - przekonywał uczestników Forum Młodych Przedsiębiorców "Młodzi Innowacyjni" prof. Leszek Balcerowicz. Forum to spotkanie ludzi, którzy innowacyjnymi działaniami chcą osiągnąć sukces w biznesie.

 

Prof. Balcerowicz, odnosząc się do skierowanego do administracji hasła odbywającej się w środę Warszawie konferencji - "Nie przeszkadzać!", podkreślił, że takie podejście oznacza mniej polityki w gospodarce. "Innowacyjność będzie, jeśli to będzie się opłacać, państwo nie będzie rabować zamiast chronić, jeśli jasne będą przepisy, jeśli przewidywalne będą zasady finansowe" - podkreślał.

 

"Najkorzystniejsze dla innowacji byłoby maksymalne ograniczenie udziału polityki w gospodarce, bo nie ma żadnego powodu, żeby miała ona na nią wpływ" - podkreślił profesor. "Musicie strzec konkurencyjności i uważać na polityków, bo monopole, które ograniczają konkurencję i innowacje, są tworzone przez polityków" - mówił do młodych uczestników spotkania.

 

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który również był gościem Forum, apelował do młodych przedsiębiorców, by swój sukces budowali na solidnych podstawach, nie wierzyli tylko w talent i łut szczęścia, ale by solidnie przygotowali się do działania, zdobywając wiedzę. Według niego, dla innowacyjnych przedsiębiorców najważniejsze są jednak marzenia. "W latach 80. ja byłem swego rodzaju innowatorem w polityce i rzeczywistość przerosła nasze marzenia i oczekiwania" - mówił.

 

Kwaśniewski powiedział, że obecnie zmieniła się skala wyzwań. "W latach 80. i 90. poziom tych działań był lokalny, ogólnopolski, czasem na skalę Europy Centralnej. Teraz te wyzwania są globalne i apeluję, żeby wszystko, co robicie odnosić do poziomu światowego" - podkreślił. "Trzeba mierzyć się ze światowymi potęgami i wierzę, że się wam to uda" - motywował uczestników spotkania.

 

Właściciele nowych firm pytali, czy pomocą dla nich nie byłoby odrębne od resortu gospodarki - ministerstwo przedsiębiorczości. "Rozwiązaniem nie jest żaden nowy urząd, bo można byłoby powołać ministerstwo dobrobytu, tylko że to nic nie da" - przekonywał Balcerowicz. Również Kwaśniewski sceptycznie odnosił się do takiego pomysłu.

 

Kwaśniewski i Balcerowicz przypominali uczestnikom Forum, że można pomóc sobie przez udział w nadchodzących wyborach parlamentarnych i wskazanie w wyborach tych partii, które dbają o rozwój innowacyjności.

 

"4 lata w życiu człowieka - szczególnie w moim obecnym wieku to widzę - to chwila, mija bardzo szybko. Ale zapewniam, że przez 4 lata zły rząd może na prawdę wiele zepsuć" - podkreślał Kwaśniewski. "Kluczem do wsparcia dla innowacyjności jest mobilizacja ludzi, którzy nie tylko deklarują wolność, ale też chcą coś zrobić" - mówił w kontekście wyborów Balcerowicz.

 

Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak podała, że stopa przedsiębiorczości młodych Polaków poniżej 30. roku życia jest zdecydowanie powyżej średniej dla krajów UE. "Udział młodych wśród wszystkich przedsiębiorców w Polsce sięga 34 proc. - o ponad 10 proc. więcej niż średnia dla UE" - powiedziała.

 

Uczestniczący w spotkaniu mogli skorzystać z porad ekspertów - prawników, ekspertów Krajowej Izby Gospodarczej zajmujących się opiniowaniem pomysłów na działalność gospodarczą i kalkulacją ryzyka takiej działalności. Można było też porozmawiać z ekspertami z Urzędu Patentowego, zajmującymi się ochroną wynalazków, oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, którzy odpowiadali na pytania dotyczące zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz wsparcia państwa dla innowacyjnych przedsiębiorstw.

 

Wnioski z Forum zorganizowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą mają zostać przedstawione za tydzień podczas warszawskiego II Kongresu Innowacyjnej Gospodarki - "Włącz innowacje". Kongres organizowany jest pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...