Optymizm przedsiębiorców z branży przemysłowej

Z największym optymizmem w przyszłość patrzą lubuscy przedsiębiorcy z branży przemysłowej. Znacznie gorsze nastroje są w transporcie i rolnictwie - wynika z badań prowadzonych w ramach projektu "Lubuski Barometr Koniunktur Gospodarczych - badania i analizy".

"Może to wynikać z faktu, że sporo firm przemysłowych, to fabryki dużych koncernów z siedzibami w innych krajach, dzięki czemu mają zagwarantowaną płynność zleceń. W ostatnim czasie kilka z nich, głównie w branży motoryzacyjnej, deklarowało zawarcie wieloletnich i korzystnych kontraktów" - przekazał PAP Michał Iwanowski ze Stowarzyszenia Dialog-Współpraca-Rozwój.

Efekty badań stanu lubuskiej gospodarki, które trwały od marca ubiegłego roku, podsumowano we wtorek w Zielonej Górze. Kolejne badania stanu gospodarki w regionie potrwają do czerwca.

"Przedsiębiorcy są ankietowani przez nas co miesiąc, by wykazać rodzaj zmian w gospodarce" - dodał Iwanowski.

Dotąd wśród 100 przedsiębiorców, reprezentujących wszystkie dziedziny gospodarki, przeprowadzono 1.200 ankiet. Zawarte w nich pytania dotyczyły: spodziewanego wzrostu sprzedaży lub produkcji, stanu finansów firmy, relacji z konkurencją oraz wpływu polityki i prawa na działalność firmy.

Za najbardziej szkodliwe dla gospodarki przedsiębiorcy uznawali biurokrację, brak elastyczności instytucji państwowych (głównie kontrolnych i skarbowych), ale także samorządowych, brak aktywności polityków.

Jak wynika z badań, przedsiębiorcy wysoko oceniali swoją pozycję w relacji z konkurencją, co może oznaczać, że potrafią się dostosować do panującej na rynku sytuacji.

Wyjątek stanowiły firmy, które muszą konkurować z dużo tańszą produkcją chińską i dalekowschodnią.

Stan finansów firmy i spodziewany wzrost sprzedaży są w wielu branżach, zwłaszcza w rolniczej, turystycznej, hotelowej, reklamowej i szkoleniowej, uzależnione od sezonu.

Przedsiębiorcy podkreślali, że budżety szkoleniowe firm są w tym roku wyższe niż w ubiegłym, a co się z tym wiąże, spodziewają się większej liczby zleceń dla branży szkoleniowej.

Badania prowadzone są z funduszy Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, przez Stowarzyszenie Dialog-Współpraca-Rozwój z Zielonej Góry, we współpracy z Polskim Towarzystwem Ekonomicznym, Organizacją Pracodawców Ziemi Lubuskiej, Powiatowym Urzędem Pracy i Urzędem Statystycznym w Zielonej Górze oraz Miesięcznikiem Puls.

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...