Nie trzeba opłacać składek od części przychodów zleceniobiorców

Zleceniobiorcy zostali od 1 sierpnia br. włączeni do katalogu ubezpieczonych, którzy korzystają z prawa do zwolnienia od składek części osiąganych przychodów. Większość ekspertów uważa, że ze zwolnień tych mogą korzystać już od marca 2010 r., tj. od dnia opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 16 lutego 2010 r. (sygn. akt P 16/09).

Trybunał Konstytucyjny w lutym 2010 r. uznał za niezgodny z Konstytucją § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wypowiedział się w tym wyroku w zakresie braku możliwości zwolnienia ze składek świadczeń rzeczowych przyznawanych zleceniobiorcom na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Odpowiedź wynikała z ograniczenia pytaniem prawnym. Jednak wiadomo było, co wynikało również z uzasadnienia TK do tego wyroku, że wyłączenie zleceniobiorców z grona ubezpieczonych korzystających ze zwolnienia od składek powoduje niekonstytucyjność całego rozporządzenia.

Trybunał Konstytucyjny odroczył o 12 miesięcy utratę mocy obowiązującej przepisu. Jednak Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej od razu podjęło działania zmierzające do znowelizowania całego rozporządzenia. Nowelizacja obowiązuje od 1 sierpnia 2010 r. i stanowi, że do zleceniobiorców należy stosować nie tylko § 2, ale również § 3 i 4 rozporządzenia składkowego. Oznacza to, że wskutek nowelizacji od sierpnia:

1) zleceniobiorcy mają prawo do zwolnienia od składek przychodów wymienionych w § 2 ust. 1 rozporządzenia (m.in. świadczeń bhp, należności za czas podróży odbytych w celach służbowych itd.),

2) przychody zleceniobiorców osiągnięte w walutach obcych należy przeliczać na złote według zasad określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych (dotychczas przeliczenie następowało na podstawie tych samych przepisów; obecnie zmieniła się jedynie podstawa prawna do stosowania tego przeliczenia),

3) do zleceniobiorców należy stosować zasady wyceny świadczeń w naturze, które do tej pory obowiązywały pracowników, określone w § 3 rozporządzenia, tj.:

• rzeczy i usług wchodzących w zakres działalności zleceniodawcy - według cen stosowanych wobec innych odbiorców,

• rzeczy i usług zakupionych przez zleceniodawcę - według cen zakupu,

• udostępnienie lokalu mieszkalnego:

  - w wysokości czynszu wyznaczonego przez gminę - dla lokali komunalnych,

  - w wysokości czynszu w spółdzielni - dla lokali spółdzielczych typu lokatorskiego lub własnościowego,

  - w wysokości czynszu określonego według zasad i stawek dla mieszkań komunalnych na danym terenie, a w miastach w danej dzielnicy - dla innych mieszkań własnościowych oraz domów prywatnych,

  - w wysokości kosztu potwierdzonego rachunkiem wystawionym przez hotel - dla lokali w hotelach.

Dotyczy to również innych osób, które są uznawane do celów ubezpieczeń społecznych za zleceniobiorców - tj. wykonawców umów agencyjnych oraz innych umów o świadczenie usług, do których mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące umów zlecenia.

Część firm postanowiła stosować zwolnienia od składek niektórych przychodów zleceniobiorców już od marca 2010 r. Ryzykowali tym, że ZUS nakaże opłacić te składki. Jednak mało prawdopodobne było, by po odwołaniu się od decyzji ZUS w tej sprawie sąd podzielił zdanie ZUS, ponieważ podstawą orzeczenia byłby niekonstytucyjny przepis.

• Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 16 lutego 2010 r., sygn. akt 16/09 - Dz.U. Nr 31, poz. 167

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 lipca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - Dz.U. Nr 127, poz. 860

• § 2-4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - Dz.U. Nr 161, poz. 1106; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 243, poz. 2434

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...