200 tys. euro z unijnego programu dla innowacyjnej firmy

200 tys. euro z unijnego projektu "Kapitał dla energii" otrzyma powstająca w Katowicach firma, oferująca innowacyjne technologie produkcji szyb i okien dla energooszczędnych budynków. To pierwszy podmiot, dofinansowany w ramach tego programu.

Koordynujący realizację projektu Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach planuje stworzenie jeszcze 11 podobnych firm, z czego 3 w tym roku. Nabór pomysłów ciągle trwa - preferowane są te z zakresu technologii energooszczędnych, odnawialnych źródeł energii oraz jej poszanowania w budynkach.

200 tys. euro do maksymalne dofinansowanie, na jakie mogą liczyć początkujące, innowacyjne firmy w ramach tego projektu. Eksperci uznali, że pierwsza wybrana firma zasługuje na pełną kwotę. Analizy rynkowe i rosnąca liczba inwestycji budowlanych wykorzystujących energooszczędne technologie wskazują, że nowa spółka ma spore szanse na komercyjny sukces.

"Nasz pomysł jest wynikiem wieloletnich zainteresowań naukowych. Próbowaliśmy go rozwijać własnymi środkami, eksperymentowaliśmy metodami domowymi. Jednak dopiero teraz, dzięki środkom unijnym, powstała możliwość, by zająć się tym na poważnie i niezależnie od instytucji rozwijać patenty" - powiedział jeden z pomysłodawców przedsięwzięcia dr Antoni Kostka, odpowiedzialny za biznesową stronę projektu.

Za technologiczną część pomysłu odpowiada głównie dr Mariusz Paszkowski. Według niego zaprojektowane przez członków zespołu konstrukcje szyb zespolonych znacząco polepszają właściwości termoizolacyjne okien. "Są na tyle przełomowe, że firma zamierza konkurować na rynku międzynarodowym" - podkreślił wynalazca.

Zgodnie z założeniami udziałowców, przez pierwsze miesiące działania spółka skupi się na dokończeniu prac badawczych nad prototypem, zamierza też nawiązać kontrakty z potencjalnym partnerem. Rozpoczęcie sprzedaży planowane jest w przyszłym roku.

Pomoc dla twórców innowacyjnych technologii w ramach projektu "Kapitał dla energii" obejmuje dwa etapy. W pierwszym - przedinwestycyjnym - prowadzone są bezpłatne badania (innowacyjności, czystości patentowej), analizy i opracowania (w tym biznesplan i studium wykonalności). Druga faza - tylko dla wybranych pomysłów - to wejście kapitałowe (do 200 tys. euro) i powołanie spółki technologicznej.

W ubiegłym roku Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum rozpoczął preinkubację sześciu pomysłów. W tym roku przewiduje powołanie kolejnych trzech spółek. Nabór pomysłów ciągle trwa. Projekt jest częścią programu operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka" i finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Poświęcony problemom oszczędności energii oraz energii odnawialnej Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum działa na terenie byłych zakładów aparatury chemicznej w Katowicach-Ligocie. Korzysta z nowoczesnych rozwiązań technologicznych - w ubiegłym roku otwarto tam tzw. niskoenergetyczny budynek, zużywający do ogrzewania i chłodzenia zaledwie jedną trzecią energii potrzebnej standardowym biurowcom. Park planuje też budowę tzw. budynku pasywnego, do minimum ograniczającego pobór z zewnątrz energii potrzebnej do jego ogrzewania.

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...