Biurokratyczne przepisy kodeksu pracy utrudniają działalność firm

Firmy mają problem ze stosowaniem biurokratycznych przpisów kodeksu pracy, które hamują rozwój przedsiębiorczości. Regulacje te wymagają dostosowania do szybko zmieniających się warunków na rynku pracy.

Konfederacja Pracodawców Polskich przedstawiła ekspertyzę naukową na temat ograniczenia biurokratycznych barier dla pracodawców w kodeksie pracy. Analizę przygotowała dr Monika Gładoch, ekspert prawa pracy, radca prawny i adiunkt w Katedrze Prawa Pracy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.


Z opinii wynika, że tworzenie biurokratycznych barier jest często spowodowane niedostosowaniem przepisów do szybko zmieniających się warunków na rynku pracy. Zadaniem ustawodawcy jest w tej sytuacji stworzenie prawa, które będzie przestrzegane zarówno przez pracowników jak i przez pracodawców.


Problematyczny urlop na żądanie


Zmiany wymagają przepisy dotyczące obowiązku wydawania świadectwa pracy, przeprowadzania badań lekarskich przez pracowników, czy odpowiedzialności pracodawcy z tytułu mobbingu. Wiele emocji wywołuje  również prawo do urlopu na żądanie. Zdaniem eksperta Konfederacji Witolda Polkowskiego nadużywanie tego przepisu wynika z tego, że pracownik nie zna swoich praw. Urlop na żądanie dubluje bowiem przepisy, znajdujące się w innych ustawach.


Gładoch podkreśla, że urlop na żądanie tak naprawdę nie ma cech prawdziwego urlopu, a służy np. załatwianiu spraw w urzędach. Jej zdaniem warto się zastanowić, czy jest sens dalej go utrzymywać. A jeśli ma zostać, to trzeba go doprecyzować. Bowiem do trudnej sytuacji dochodzi w firmach np. przed długimi weekendami. Pracodawca musi udzielić urlopu na żądanie wszystkim pracownikom, gdyż inaczej narazi się na karę za łamanie prawa pracy.


Zwolnienie lekarskie na wypowiedzeniu


Kolejnym problemem w firmach są nagminne zwolnienia lekarskie przy próbie rozwiązania umowy o pracę, uważa wiceprezydent KPP Tadeusz Dorda. Dziś system wspiera pracownika, który chce oszukać firmę i jego zdaniem należy to ukrócić.


By móc zwolnić pracownika, właściciel musi wcześniej poinformować o tym fakcie związek zawodowy. Zdaniem mec. Gładoch konsultacje te powinny się odbywać równolegle z wręczanym wypowiedzeniem, a nie przed.


Mało elastyczny kodeks pracy


Zdaniem wiceprezydent KPP Grażyny Piotrowskiej-Oliwy, obowiązujący kodeks pracy jest za mało elastyczny, by sprostać wyzwaniom nowoczesnej gospodarki. Jego zapisy powinny być tak uregulowane, by zakreślały jedynie ogólne granice współpracy pomiędzy pracownikami i pracodawcami. Resztę mogą wypełniać negocjowane między stronami porozumienia.


Kodeks pracy nowelizowany był już 33 razy. Dziś jest to akt powodujący niejasności interpretacyjne zarówno dla przedsiębiorców jak i pracowników. Poza tym prawo pracy to również szereg innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, jak i postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów czy statutów określających prawa oraz obowiązki stron stosunku pracy.

oprac. Alicja Fal

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...