Proponowana przez resort finansów nowela VAT szkodliwa dla biznesu

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o VAT, który we wtorek ma trafić pod obrady rządu, zawiera przepisy niegodne z regulacjami unijnymi i szkodliwe dla biznesu - ostrzegła w poniedziałek Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Planowana nowelizacja ustawy o VAT ma na celu zastąpienie klasyfikacji statystycznych, stosowanych przy identyfikacji usług zwolnionych z VAT, definicjami opisowymi.

Zdaniem przewodniczącego Rady Podatkowej PKPP Lewiatan Rafała Iniewskiego nowelizacja, jeżeli wejdzie w życie w projektowanym kształcie, wywoła znacznie szersze skutki, niż można zakładać.

"Zawiera wiele przepisów niezgodnych z dyrektywą unijną, czego najlepszym przykładem jest zaprojektowanie przepisów dotyczących usług finansowych. Zawiera też przepisy źle przygotowane, chaotyczne i niejasne, które spowodują określony chaos na rynku, w szczególności na rynku branży szkoleniowej i edukacyjnej" - powiedział Iniewski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Dodał, że od lat ustawa o VAT jest wskazywana jako jedna z największych barier dla rozwoju biznesu.

Projekt przewiduje m.in. nałożenie na firmy obowiązku uzyskania potwierdzenia odbioru faktury korygującej, co ma być warunkiem obniżenia VAT należnego. Poza tym MF chce opodatkować 22 proc. stawką usługi pośrednictwa w udzielaniu pożyczek, przy czym usługi pośrednictwa w udzielaniu kredytów nadal miałyby być zwolnione z VAT. Ponadto podstawowej stawce podatku miałaby podlegać sprzedaż wierzytelności.

Doradca podatkowy Jerzy Martini ostrzegł przed konsekwencjami wprowadzania przepisów naruszających regulacje UE. "Jeżeli wprowadzimy przepisy niezgodne z prawem unijnym to jest wysokie prawdopodobieństwo, że ktoś zostanie poszkodowany przez te przepisy i będzie domagał się zwrotu szkód z odsetkami" - poinformował.

Mariusz Zygierowicz ze Związku Banków Polskich powiedział, że nałożenie obowiązku opodatkowania obrotu wierzytelnościami 22-proc. stawką VAT będzie miało bardzo negatywne konsekwencje zarówno dla instytucji branży finansowej, jak i gospodarki. Według ZBP sprawi, że sprzedaż długów firmom windykacyjnym stanie się nieopłacalna.

W efekcie instytucje finansowe będą miały utrudniony dostęp do nowych źródeł finansowania oraz mniejsze szanse odzyskiwania długów. "Zmniejszy się zainteresowanie spłatą złych kredytów, jeśli wiadomo będzie, że windykacja takiego kredytu będzie o wiele trudniejsza, bo nie trafi do windykatora" - wyjaśnił.

Z kolei Andrzej Lech z Polskiej Izby Firm Szkoleniowych ostrzegł, że zmiany dotyczące usług edukacyjnych i szkoleniowych spowodują m.in., że firmy świadczące takie same usługi będą różnie opodatkowane. "Kryteria zwolnienia będą niejasne" - zwrócił uwagę. Według Izby, niektóre firmy edukacyjne, np. te, które zaczynają działalność, nie będą miały szansy na uzyskanie zwolnienia.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...