Będzie trudniej o dotacje na badania naukowe

Mariusz Gawrychowski
rozwiń więcej
Zaostrzają się zasady dostępu do unijnych dotacji na prowadzenie badań naukowych. Firmy będą musiały wykazać, że ich projekty są nowością co najmniej w skali kraju.

Komitet monitorujący programu Innowacyjna Gospodarka zaakceptował nowe kryteria przyznawania unijnego wsparcia na projekty badawcze (chodzi o Działanie 1.4-4.1). W porównaniu z poprzednimi zasadami zaostrzył wymogi, które przedsiębiorcy muszą spełnić, aby dostać wsparcie ze środków UE.

- Zmiany zostały zaproponowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - mówi Ewa Fedor, członek komitetu i ekspert ds. funduszy unijnych Konfederacji Pracodawców Polskich.

Podkreśla, że projekty w najbliższym, kwietniowym konkursie będą musiały być lepiej przygotowane niż do tej pory.

Co jest innowacyjne

Zmiany polegają na zaostrzeniu kryterium innowacyjności. Przedsiębiorca będzie musiał wykazać, że jego projekt badawczy jest nowością co najmniej w skali Polski, a nie, jak to miało miejsce wcześniej, tylko w jego przedsiębiorstwie. Dodatkowo innowacyjność będzie oceniana. Najwięcej punktów, które są niezbędne do wygrania konkursu, będzie można dostać za pracę nad rewolucyjnymi w skali świata pomysłami. To ograniczy krąg zainteresowanych dotacjami.

Resort nauki tłumaczy, że zmiany były potrzebne, bo projekty, które wcześniej były zgłaszane przez przedsiębiorców, nie polegały na wytworzeniu nowych wynalazków, tylko nowej funkcjonalności znanych już produktów. To powodowało, że Działanie 1.4-4.1 było traktowane przez firmy jako rezerwowe, w przypadku kiedy nie udało im się dostać dotacji inwestycyjnej z Działania 4.4 w programie Innowacyjna Gospodarka.

Z argumentacją MNiSW zgadza się Tomasz Kęcerski, partner w firmie doradczej EGC Consulting Group.

- Dotacje na badania naukowe były wykorzystywane jako alternatywa dla wsparcia inwestycyjnego. Wystarczyło tylko umiejętnie przemodelować swój projekt. Dlatego pomysł resortu jest racjonalny - ocenia Tomasz Kęcerski.

Jednak nie podoba mu się system punktowego oceniania innowacyjności. Mają to robić eksperci wyłonieni przez PARP.

Pojawią się kontrekspertyzy

- Innowacyjność bardzo trudno oceniać w ten sposób. Zakończy się to tym, że firmy będą przedstawiały własne opinie o innowacyjności projektów i w ten sposób podważały negatywne oceny ekspertów - mówi Tomasz Kęcerski.

Ostatnią wprowadzoną zmianą jest zwolnienie firm z obowiązku ubiegania się o wsparcie na wdrożenie wyników prac badawczych. Jak mówi Ewa Fedor, dzięki temu na rynku zaistnieją tzw. brokerzy innowacyjności. Są to wyspecjalizowane podmioty, które zarabiają na sprzedaży wytworzonych przez siebie nowych produktów lub wynalazków.

Coraz większe wymogi wobec firm

Nowe, ostrzejsze kryteria dostępu do funduszy unijnych wpisują się w działania podejmowane w ostatnich miesiącach przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i pozostałe urzędy, zaangażowane w wdrażanie wsparcia z UE dla przedsiębiorców. We wrześniu 2009 r. weszły w życie nowe zasady dostępu do dotacji inwestycyjnych w Działaniu 4.4 w programie Innowacyjna Gospodarka. Wynika z nich, że pieniądze mają trafić tylko do tych firm, których inwestycje będą miały znaczenie przełomowe w skali świata.

Natomiast pod koniec roku MRR zdecydowało się na zaostrzenie kryteriów dostępu do wsparcia na działalność e-biznesową. Chodzi m.in. o obniżenie wartości dotacji, którą może dostać jedna firma, oraz zakaz składania więcej niż jednego wniosku w konkursie.

Kryteria dostępu do dotacji na badania

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...