Nowe wzory deklaracji VAT

Od rozliczenia za styczeń lub I kwartał br. będą obowiązywać nowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8 i VAT-9M.

Dotychczasowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8 mogą być stosowane przez podatników do 30 czerwca 2010 r., z wyjątkiem podatników, którzy dokonują rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu:

• świadczenia usług na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, gdy na podstawie art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy są zobowiązani składać informacje podsumowujące,

• importu usług, których miejsce świadczenia jest ustalane na podstawie art. 28b ustawy.

Natomiast podatnicy zobowiązani do składania deklaracji VAT-9M, muszą składać nowe deklaracje od rozliczenia za styczeń br., czyli od czynności, od których obowiązek podatkowy powstał już w styczniu 2010 r.

Zmiany w deklaracjach VAT-7, VAT-7K, VAT-7D

Podatnicy wykonujący czynności, których miejsce świadczenia znajduje się poza Polską, nadal będą musieli wykazywać obrót z tego tytułu w poz. 21 deklaracji. Jednak dodatkowo będą wykazywać w poz. 22 wartość usług, z tytułu świadczenia których są zobowiązani składać informacje podsumowujące (art. 100 ust. 1 pkt 4). Są to usługi inne niż zwolnione lub opodatkowane stawką 0%, których miejsce świadczenia ustalone na podstawie art. 28b ustawy znajduje się poza Polską. Obowiązek ten dotyczy tylko usług świadczonych na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, gdy VAT z tytułu tych czynności rozlicza nabywca.

Podatnicy zobowiązani do rozliczenia importu usług nadal będą zbiorowo wpisywać wszystkie transakcje. W nowych wzorach deklaracji są to poz. 37 i 38. Jednak dodatkowo w osobnych pozycjach 39 i 40 będą wykazywać import usług, którego miejsce świadczenia zostało ustalone na podstawie art. 28b ustawy, czyli zasady ogólnej, która ustala miejsce świadczenia usług na rzecz podatników w kraju, w którym nabywca ma siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania.

W części F. Informacje dodatkowe dodano w poz. 66 dla VAT-7 i VAT-7K oraz w poz. 72 dla VAT-7D nowy kwadrat w brzmieniu: „art. 86 ust. 8 pkt 1”. Będą go zaznaczać podatnicy wykonujący usługi lub dokonujący dostaw towarów, których miejsce świadczenia znajduje się poza terytorium Polski i w związku z którymi przysługiwało im prawo do odliczenia VAT na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy. Prawo do odliczenia przysługuje w takim przypadku pod warunkiem, że jeśli te czynności byłyby wykonane na terytorium kraju, prawo do odliczenia by przysługiwało.

Zmiany w deklaracjach VAT-8 i VAT-9M

Tak jak w przypadku deklaracji VAT-7 podatnicy dokonujący importu usług będą zbiorowo wpisywać wszystkie transakcje. Jednak dodatkowo w osobnych pozycjach będą wykazywać import usług, którego miejsce świadczenia zostało ustalone na podstawie art. 28b ustawy, czyli zasady ogólnej, która ustala miejsce świadczenia usług na rzecz podatników w kraju, w którym nabywca ma siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania (patrz dodatek do bieżącego numeru Tabelaryczne zestawienie zmian, komentarz do art. 28b ustawy).

Ponadto we wzorze VAT-9M został zmieniony okres, za jaki deklaracja ta ma być składana. Wynika to ze zmiany art. 99 ust. 9 ustawy, który określił, że te deklaracje będą składane do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, a nie - jak przed zmianą - każdorazowo w ciągu 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego.

Dodatkowo we wszystkich wzorach w części C zmieniono nazwę wiersza z „Dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca” na „Dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (wypełnia nabywca towarów)” w celu doprecyzowania, tak aby ze wzoru jasno wynikało, że pozycje zamieszczone w tym wierszu wypełnia nabywca towarów.

Pozostałe zmiany w nowych formularzach mają charakter porządkowy. Zmienione zostały także objaśnienia do deklaracji. Zmiany wynikają z dodania do deklaracji nowych pozycji.

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...