Przedsiębiorca łatwiej przekształci swoją firmę w spółkę kapitałową

Daria Stojak
rozwiń więcej
Przekształcenie przedsiębiorcy – osoby fizycznej w spółkę kapitałową nie spowoduje utraty przywilejów, praw i obowiązków. Zachowana zostanie ciągłość zezwoleń, koncesji i ulg, które przyznano firmie przed zmianami.

ZMIANA PRAWA

Osoba fizyczna prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą będzie mogła przekształcić swój biznes w spółkę kapitałową, a więc spółkę z ograniczoną odpowiedzialności i spółkę akcyjną.

Taka możliwość powstanie dzięki zmianom w kodeksie spółek handlowych, które zaproponowało Ministerstwo Gospodarki w skierowanym do społecznych konsultacji projekcie ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Po wejściu w życie nowych przepisów przekształcenie nastąpi na zasadzie tzw. sukcesji uniwersalnej. Na powstałą spółkę przejdą więc wszelkie przywileje, prawa i obowiązki, które wcześniej przysługiwały przedsiębiorcy przekształconemu.

Zostanie zachowana ciągłość m.in. zezwoleń, koncesji czy ulg, które przyznano przedsiębiorcy, przed jego przekształceniem w spółkę - wymieniają autorzy projektu.

Przedsiębiorca przekształcony będzie też odpowiadał za szkody wyrządzone działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem, chyba że nie ponosi winy. Za zobowiązania przedsiębiorcy powstałe przed dniem przekształcenia będzie od odpowiadał przez okres trzech lat, licząc od dnia przekształcenia.

Przekształcenie nastąpi z chwilą wpisu spółki do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Właściwy organ ewidencyjny z urzędu wykreśli wówczas przedsiębiorcę przekształconego z ewidencji działalności gospodarczej.

Natomiast przedsiębiorca prowadzący wcześniej jednoosobową działalność gospodarczą stanie się z dniem przekształcenia wspólnikiem powstałej w ten sposób spółki.

Projekt przewiduje, że aby doszło do przekształcenia, konieczne będzie najpierw sporządzenie planu przekształcenia przedsiębiorcy w formie aktu notarialnego oraz złożenie, w tej samej formie, oświadczenia o przekształceniu.

To ostatnie powinno określać typ spółki, w jaki przedsiębiorca chce przekształcić swój biznes, wysokość kapitału zakładowego, a także nazwiska i imiona członków zarządu spółki przekształconej. Aby nowa firma mogła ruszyć, trzeba też będzie powołać członków jej organów oraz podpisać akt założycielki (statut) spółki.

Daria Stojak

daria.stojak@infor.pl

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...