Firmy chcą budować w Polsce centra usług

Mariusz Gawrychowski
rozwiń więcej
Coraz dłuższa kolejka firm ustawia się po unijne dotacje na budowę w Polsce centrów usług. Jeśli nie znajdą się dodatkowe pieniądze, to część z nich może nie mieć szans na wsparcie ze środków unijnych.

Do tej pory unijne dotacje na duże inwestycje w programie Innowacyjna Gospodarka przedsiębiorstw cieszyły się przeciętnym zainteresowaniem. Jednak w ostatnich tygodniach przybyło chętnych na pieniądze na budowę nowych centrów usług (np. księgowych, finansowych czy informatycznych). Według danych Ministerstwa Gospodarki wartość złożonych wniosków przekroczyła o 20 proc. pulę środków przeznaczoną w tym roku na wsparcie (1 mld zł).

Resort czeka naprawdę gorąca końcówka roku. Z informacji zebranych przez DGP wynika, że do końca roku zostanie zgłoszone do konkursu jeszcze kilkanaście nowych projektów. Wniosek o wsparcie pierwszego z nich trafi do ministerstwa już dziś.

Pośpiech inwestorów, którzy w końcówce roku zdecydowali się na składanie wniosków, wynika z tego, że nie wiadomo, kiedy będzie można się po raz kolejny ubiegać o dotację. Następny konkurs rozpocznie się po wejściu w życie zmian w przepisach o dostępie do środków unijnych, nad którymi obecnie pracuje Ministerstwo Gospodarki. Tymczasem firmy nie chcą czekać, bo inwestycję mogą rozpocząć dopiero wówczas, gdy złożą wniosek o dotację.

- Ministerstwo Gospodarki powinno się przygotować do zasilenia konkursu dodatkowymi pieniędzmi. Jeśli nie pojawi się ich więcej, to resort pozbawi szansy na wsparcie dobre inwestycje, które pozytywnie przejdą konkurs - uważa Paweł Tynel z Zespołu Ulg i Dotacji Inwestycyjnych Ernst & Young.

Dodaje, że w 2008 roku wnioski były przyjmowane do momentu, kiedy ich łączna wartość osiągnęła 100 proc. puli pieniędzy w konkursie. Jednak resort gospodarki nie stosuje już tej zasady, po tym, jak okazało się, że na skutek kryzysu wiele firm wycofało się z realizacji swoich projektów.

Jak nas poinformował resort gospodarki, w tym roku nie dojdzie do żadnych przesunięć pieniędzy, a konkurs zakończy się 31 grudnia lub gdy wartość złożonych wniosków przekroczy 150 proc. alokacji.

Sytuacja, w której jest więcej chętnych niż pieniędzy, jest normalna w innych konkursach o unijne pieniądze dla firm. Jednak ten konkurs jest wyjątkowy z dwóch powodów. Po pierwsze, o wsparcie ubiegają się duże projekty, które chcą realizować inwestorzy zagraniczni (do tej pory dotacje uzyskali m.in. tacy globalni giganci jak Nokia, IBM czy General Electric). Często to właśnie wsparcie ze środków unijnych decyduje o tym, że lokalizują oni swoją inwestycję w Polsce. Po drugie, sytuację dodatkowo komplikują zasady konkursu. Ma on charakter otwarty, co oznacza, że kto pierwszy złoży wniosek, ten ma większe szanse na pieniądze.

Unijne dotacje

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...