Ułatwienia dla przedsiębiorców

Alicja Fal
rozwiń więcej
W ubiegłym roku wprowadzono szereg działań mających na celu wspieranie polskiej przedsiębiorczości, m.in. uproszczono zasady podejmowania działalności, złagodzono kontrole w przedsiębiorstwach, wprowadzono możliwość zawieszenia prowadzenia firmy.

Ministerstwo Gospodarki przygotowało raport „Przedsiębiorczość w Polsce” przedstawiający sytuację ekonomiczno-finansową polskich przedsiębiorstw oraz warunki ich funkcjonowania na tle warunków makroekonomicznych w kraju. Informacje zawarte w raporcie dotyczą przede wszystkim 2008 roku.


W poprzednim roku wprowadzono wiele korzystnych zmian mających na celu wspieranie przedsiębiorczości. Resort gospodarki przygotował „Pakiet na rzecz przedsiębiorczości”, który m.in. umożliwił zawieszenie działalności gospodarczej, wprowadził zasadę „jednego okienka” oraz ograniczył kontrole w firmach.


Pakiet uprościł formułę partnerstwa publiczno-prywatnego oraz przepisy w zakresie podatku VAT. Pojawiła się także zasada domniemania uczciwości podatnika. Rozszerzono też przepisy dotyczące wiążącej interpretacji prawa.


Raport uwzględnia również działania antykryzysowe podejmowane przez rząd. Są to m.in. rozwiązania służące elastycznemu organizowaniu czasu pracy dostosowanemu do sytuacji przedsiębiorcy. Wprowadzono wyższe ulgi inwestycyjne dla małych podatników oraz nowo zakładanych firm. Umożliwiono zaliczanie do kosztów podatkowych wydatków na prace badawcze. Wzmocniono również system gwarancji i poręczeń dla MSP oraz zwiększono dostępność kredytów dla przedsiębiorców.


Z treści raportu wynika, że w ubiegłym roku w systemie REGON zarejestrowanych zostało ponad 317 tys. podmiotów gospodarki narodowej, czyli o 8 proc. więcej niż rok wcześniej. W strukturze podmiotów aktywnych dominują mikroprzedsiębiorstwa, a więc firmy zatrudniające od 0 do 9 osób. Wszelkie ułatwienia w prowadzeniu działalności z pewnością sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości w Polsce. Przybywa osób zakładających własne firmy, a tym samym miejsc pracy.


Nadal jedną z głównych barier dla przedsiębiorców jest jednak rozbudowane prawo i częste zmiany w przepisach. Obowiązujące regulacje gospodarcze generują liczne obciążenia administracyjne, związane m.in. z obowiązkami informacyjnymi. Przedsiębiorcy w dalszym ciągu zwracają uwagę na takie problemy, jak skomplikowane przepisy podatkowe, długotrwałość postępowań sądowych w sprawach gospodarczych czy sztywne prawo pracy. Dlatego niezbędne są kolejne działania mające na celu wspieranie firm oraz osób podejmujących działalność gospodarczą.

mojafirmainfor.pl/mg.gov.pl

 

Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...