Od 19 czerwca ciężarówki tylko z dodatkowymi lusterkami

Łukasz Kuligowski
rozwiń więcej
Wszystkie samochody ciężarowe jeżdżące w kraju muszą zostać wyposażone w dodatkowe lusterka, które poprawią widoczność wokół kabiny pojazdu.

ZMIANA PRAWA 

Do 19 czerwca firmy transportowe muszą wyposażyć swoje ciężarówki w dodatkowe lusterka poprawiające widoczność - przewiduje rozporządzenie ministra infrastruktury z 4 maja 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. nr 75, poz. 639). Specjalne lusterka pozwolą dostrzec motocykl, rowerzystę lub pieszego, który znajduje się bardzo blisko kabiny, szczególnie po prawej stronie auta.

Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem obowiązek wyposażenia pojazdu w dodatkowe lusterka obejmie auta zarejestrowane po 1 stycznia 2000 r. Te samochody, które zostaną objęte nowymi wymogami, będą posiadać oprócz lusterka podstawowego także szerokokątne i rampowe, które zmniejszą strefę tzw. martwego pola z boku pojazdu. Ciężarówki zostaną wyposażone także w lusterko z przodu kabiny. Umożliwi ono dostrzeżenie tego, co znajduje się bezpośrednio przed kierowcą. Z uwagi na fakt, że szofer siedzi wysoko, ma małe pole widzenia bezpośrednio przed kabiną. Jest to powodem potrąceń pieszych, przechodzących tuż przed pojazdem, gdy auto stoi w korku i nagle rusza. Do takich zdarzeń najczęściej dochodzi na skrzyżowaniach i rondach.

Unia Europejska określiła, że państwa członkowskie powinny wprowadzić wymóg posiadania dodatkowych lusterek najpóźniej do końca marca 2009 r. Polska jednak nie przygotowała odpowiednich regulacji na czas. Z tego powodu do tej pory tylko ci przedsiębiorcy, którzy wykonują międzynarodowy transport, musieli doposażyć swoje ciężarówki. Pozostali, wykonujący przewozy krajowe, czekali na polskie przepisy. Po wejściu w życie nowelizacji rozporządzenia także pojazdy ciężarowe podróżujące wyłącznie po Polsce będą musiały zostać wyposażone w lusterka szerokokątne, rampowe oraz z przodu kabiny.

- Na każde dodatkowe lusterko trzeba wydać około 500 zł. Przewoźnicy wykonujący przewóz międzynarodowy dokonali zmian do końca marca - mówi Bolesław Milewski, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego. Obawia się on jednak, że w przypadku pojazdów ciężarowych wykorzystywanych do przewozu krajowego może pojawić się problem z terminowym dostosowaniem ich do wymagań prawa. Jego zdaniem z uwagi na większą liczbę przewoźników krajowych niż międzynarodowych może dojść do sytuacji, w której na rynku po prostu zabraknie lusterek.

Nowe wymagania dotyczące dodatkowych lusterek związane są z tym, że w całej Unii każdego roku ginęło do tej pory średnio 400 osób pod kołami ciężarówek z uwagi ograniczoną widoczność z kabiny pojazdu. Dodatkowe lusterka, które zmniejszą tzw. martwe pole wiedzenia mają zapobiec takim sytuacjom.

500 zł może kosztować jedno dodatkowe lusterko

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...