Pracodawcy chcą kont czasu pracy, a związki stabilizacji zatrudnienia

Łukasz Guza
rozwiń więcej
Możliwość zmniejszenia wymiaru czasu pracy w zamian za rekompensatę pieniężną z Funduszu Pracy to propozycja zmian w kodeksie pracy, która ma największe szanse na uchwalenie.

Trójstronnej przedstawiciele rządu, związków zawodowych i pracodawców rozpoczną w najbliższych tygodniach dyskusję nad propozycjami zmian w kodeksie pracy, które mają złagodzić skutki kryzysu finansowego.

- Partnerzy społeczni zaakceptowali już listę rozwiązań, o których będą rozmawiać. Dotyczą one prawa pracy, rynku pracy i polityki zatrudnienia oraz ułatwień w dostępie do funduszy UE - mówi Zbigniew Żurek wiceprezes Business Centre Club.

Największe szanse na wprowadzenie do kodeksu pracy ma propozycja, aby pracodawcy, za zgodą pracowników mogli obniżać im czas pracy i pensje. W zamian za to podwładni otrzymywali rekompensatę z publicznych środków.

- Początkowo musiałby ją wypłacać Fundusz Pracy, chyba że rząd znalazłby na ten cel dodatkowe środki z budżetu państwa - mówi Janusz Śniadek, przewodniczący NSZZ Solidarność.

- Chcielibyśmy, aby rząd przygotował ocenę skutków wprowadzenia takiej zmiany. Dzięki temu dowiedzielibyśmy się, jak dużo pieniędzy na ten cel musiałby wydać FP i czy go na to stać - dodaje Izabela Opęchowska ze Związku Rzemiosła Polskiego.

Wprowadzenie takiego rozwiązania popierają pracodawcy. Dzięki zmianie mogliby racjonalniej prowadzić politykę zatrudnienia w zakładzie. W razie problemów finansowych nie musieliby zwalniać pracowników, a jedynie obniżać ich wymiar czasu pracy. Wszystko wskazuje na to, że pomysł ten poprze także rząd. Zaproponował bowiem jego wprowadzenie jeszcze przed rozpoczęciem dwustronnych rozmów pracodawców i pracowników na temat przeciwdziałania skutkom kryzysu.

Duże szanse na uchwalenie mają także propozycje wprowadzenia ruchomego czasu pracy osób sprawujących opiekę nad małymi dziećmi oraz wydłużenia okresów rozliczeniowych czasu pracy do 12 miesięcy. Drugi z wymienionych pomysłów również przedstawił rząd.

- Firmy mogłyby swobodniej gospodarować czasem pracy podwładnych - mówi Henryk Michałowicz z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Podkreśla, że zgodnie z dyrektywą o czasie pracy na wydłużenie okresów rozliczeniowych muszą się zgodzić związki zawodowe lub inne przedstawicielstwa pracowników. Nie ma więc obawy, że pracodawcy będą dowolnie zmieniać ich długość.

W trakcie rozmów w zespołach problemowych KT najwięcej emocji może wzbudzić proponowane przez pracodawców wprowadzenie tzw. kont czasu pracy oraz postulowana przez związki zmiana zasad zatrudniania pracowników na podstawie umów o pracę na czas określony.

- W trakcie dyskusji będziemy podkreślać, że wprowadzenie kont czasu pracy może spowodować liczne nadużycia, dotyczące zwłaszcza pracy w godzinach nadliczbowych - mówi Janusz Śniadek.

Z kolei przyjęcie zasady, że po 18 miesiącach od zatrudnienia pracownika na podstawie umowy terminowej, nabywa on takie same prawa jak pracownik zatrudniony na stałe, jest dla pracodawców mniej korzystny niż obecnie obowiązujące przepisy.

- Na pewno będziemy dyskutować o tym ze związkami. Możliwe, że strona pracodawców zaproponuje, aby okres 18 miesięcy został wydłużony, lub że np. takie ograniczenia będą funkcjonować tylko w tych firmach, które wprowadzą konta czasu pracy - mówi Henryk Michałowicz.

12,3 mln

osób jest zatrudnionych na etatach

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...