OPZZ: rządowe plany walki z kryzysem skierowane są do firm, nie do pracowników

Rządowy plan stabilizacji i rozwoju oraz pakiet antykryzysowy skierowane są tylko do przedsiębiorców; kryzys próbuje się więc znowu leczyć kosztem ludzi pracy - ocenia w wydanym w czwartek oświadczeniu Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Jak powiedział na czwartkowej konferencji prasowej przewodniczący OPZZ Jan Guz, "związki zawodowe postanowiły rozmawiać z minister pracy o planie, który faktycznie pomoże zapobiec masowemu bezrobociu".

"Chodzi nam m.in. o: wprowadzenie dodatkowych źródeł finansowania wynagrodzeń za czas postoju, ograniczenie do 18 miesięcy okresu zawierania umów na czas określony, podwyższenie wysokości odszkodowania po przywróceniu do pracy osoby niesłusznie zwolnionej, umożliwienie zrzeszania się w związkach zawodowych osobom zatrudnionym na innej podstawie niż umowa o pracę" - powiedział Guz.

Przewodniczący OPZZ wskazał także na potrzebę zmian w przepisach podatkowych. Miałaby ona polegać na "podwyższeniu stawki podatku dla najlepiej zarabiających a obniżeniu jej dla najuboższych".

"Niepokoi nas to, że rząd proponuje jedynie oszczędności, zresztą i tak są zbyt małe, a nie rozmawia o dochodach dla budżetu, które pozwoliłyby ministerstwu pracy skutecznie chronić tych, którzy na kryzysie ucierpią najwięcej, czyli pracowników" - powiedział Guz.

Minister pracy Jolanta Fedak przypomniała natomiast, że podległy jej resort w ub.r. dokończył m.in. reformę emerytalną oraz znowelizował ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

"W ten sposób nowi emeryci, których składki trafiały do OFE, nie dostaną mniej pieniędzy niż w sytuacji, gdyby odchodzili na emeryturę w dawnym systemie ZUS-owskim. Będziemy też mogli skuteczniej zapobiegać bezrobociu, szczególnie gdyby miałoby ono mieć charakter branżowy, strukturalny" - zaznaczyła Fedak.

Minister powiedziała, że "resort chce zaproponować Komisji Trójstronnej pakiet zawierający rozwiązania pozwalające wspierać przedsiębiorstwa z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych wcześniej a nie dopiero wtedy, gdy zakład już upadnie pomagać finansowo jego byłym pracownikom".

"Chcemy wprowadzić do kodeksu pracy regulacje dotyczące elastycznego czasu pracy, rozliczanego w okresie 12 miesięcy. Ale rozważamy też wprowadzenie specustawy, która działałaby w ciągu 2- 3 lat. Oczywiście musiałaby zostać wynegocjowana ze związkami zawodowymi" - powiedziała Fedak.

Zdaniem minister pracy "trzeba się ze zmianami spieszyć, bo kryzys nie czeka".

Potwierdził to szef OPZZ, według którego "w najbliższym czasie pracę może stracić w Polsce nawet 3 mln osób".

Ten szacunek natychmiast zdementowała minister Fedak, podkreślając, że "bardziej realna jest liczba 300 tys. nowych bezrobotnych".

"Za kilka dni podamy pierwsze szacunki bezrobocia za styczeń 2009 r. Nie sposób jednak wróżyć jaka będzie stopa bezrobocia za kilka miesięcy. Jeśli wzrost gospodarczy będzie niższy niż 2 proc., to z pewnością ludzie będą tracić miejsca pracy. Ale na razie nie można tego przewidzieć" - powiedziała Fedak dodając, że "rząd nie może zmusić przedsiębiorców, aby mając kłopoty finansowe nie zwalniali ludzi. Może jedynie proponować przepisy zmniejszające to zjawisko".

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...