Liniowy PIT dla większej liczby samozatrudnionych

Magdalena Majkowska
rozwiń więcej
Współpraca z byłym pracodawcą w poprzednim roku podatkowym nie wyłączy prawa do wyboru liniowej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych - zakłada senacki projekt zmian w ustawie o PIT.

ZMIANA PRAWA

Przedsiębiorcy, których łączył stosunek pracy z byłym pracodawcą w poprzednim roku podatkowym, będą mogli skorzystać z opodatkowania prowadzonej działalności według 19-proc. stawki liniowej. Takie rozwiązanie przewiduje senacki projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, który został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie.

Stan obecny

Anna Łukaszewicz-Obierska, radca prawny, wspólnik w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, wyjaśnia, że zgodnie z obecnymi przepisami przedsiębiorca nie ma prawa do opodatkowania przychodów podatkiem liniowym, jeśli pochodzą one ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, które wykonywał on w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał albo wykonuje w bieżącym roku podatkowym.

W rezultacie osoba przechodząca na samozatrudnienie na przykład w maju 2005 roku dopiero w 2007 roku mogła skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym. Regulacje te miały wyeliminować nadużycia w zakresie przechodzenia na samozatrudnienie.

- W obecnym stanie prawnym, zgodnie z art. 5b ustawy o PIT, organy podatkowe mają jednak możliwość eliminowania przypadków przejścia pracowników na samozatrudnienie w celu obejścia przepisów prawa - wskazuje Anna Łukaszewicz-Obierska.

Proponowane zmiany

Projekt senacki zakłada, że zlikwidowana zostałaby jedna z przesłanek odnosząca się do przedsiębiorców, których łączył stosunek pracy z pracodawcą w poprzednim roku podatkowym. Jak tłumaczy nasza rozmówczyni, oznacza to, że jeżeli pracownik w ciągu roku przechodzi na samozatrudnienie, podatek według skali zapłaci tylko do końca tego roku.

Proponowana zmiana jest korzystna dla podatników.

- Jednak należy podkreślić, że od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje nowa skala podatkowa ze stawkami 18 proc. i 32 proc., co może spowodować, że pracownicy mniej chętnie niż dotychczas będą zmieniać formę swojego zatrudnienia - mówi Anna Łukaszewicz- -Obierska.

Zgodnie z projektem w dalszym ciągu będzie miało zastosowanie ograniczenie polegające na tym, że z opodatkowania 19-proc. stawką liniową nie mogą korzystać podatnicy, którzy w ramach podjętej działalności świadczyli lub świadczą usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w bieżącym roku podatkowym.

Zdaniem Marcina Rogalskiego, konsultanta w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, ustawodawca powinien uchylić także to dodatkowe ograniczenie, dopuszczając możliwość przechodzenia przez podatników na samozatrudnienie i świadczenie usług na rzecz pracodawcy w ciągu jednego roku podatkowego. Zdaniem autorów projektu utrzymanie drugiego z ograniczeń stanowi dodatkową ochronę pracowników, uniemożliwiającą pracodawcom zmuszanie ich do przechodzenia na samozatrudnienie w ciągu danego roku podatkowego.

- Skoro jednak kryteria uznawania danej działalności za działalność gospodarczą wymienione w art. 5b ustawy o PIT zostają zachowane, co przeciwdziała fikcyjnemu samozatrudnieniu, dalsze utrzymywanie tego dodatkowego ograniczenia wydaje się zbędne - twierdzi Marcin Rogalski.

PODATEK LINIOWY

Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej 19-proc. podatkiem liniowym. Są obowiązani do złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności w trakcie roku - oświadczenie składa do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...