Mniej formalności dla przedsiębiorców

Teresa Siudem
rozwiń więcej
Łatwiej będzie założyć spółkę kapitałową i zarejestrować indywidualną działalność gospodarczą. Przedsiębiorca będzie miał więcej praw podczas kontroli urzędników.

W 2009 r. wchodzi w życie wiele nowych regulacji związanych z prawem gospodarczym. Część z nich zaczęła już obowiązywać od nowego roku. Od 1 stycznia przedsiębiorcy mogą zawierać umowy najmu nawet na 30 lat. Długoletnie umowy gwarantują trwałość stosunku najmu. Zależy na tym szczególnie najemcom i wynajmującym duże powierzchnie komercyjne oraz tym, którzy ponieśli znaczne wydatki na zaadaptowanie lokali (obiektów). Do tej pory umowa terminowa po dziesięciu latach przekształcała się w umowę na czas nieoznaczony. Łatwiej było taką umowę wypowiedzieć. W przypadku umów na czas oznaczony to strony decydują, kiedy i w jakim terminie możliwe jest wypowiedzenie i tylko w wyjątkowych przypadkach mają tu zastosowanie terminy ustawowe, np. gdy najemca nie płaci czynszu.

Dzięki obowiązującej od nowego roku nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych więcej będzie też działek budowlanych w miastach. Znosi ona długotrwałą i uciążliwą dla inwestorów procedurę przekwalifikowywania gruntów rolnych położonych w obrębie miast na cele budowlane. Przynosi też wymierną korzyść finansową właścicielom gruntów. Do tej pory (poza pewnymi wyjątkami np. budownictwo mieszkaniowe) musieli oni wnosić opłaty: jednorazową oraz roczne - przez 10 lat. Teraz są z tego zwolnieni. Automatyczne przekwalifikowanie gruntów rolnych na cele budowlane nie oznacza jednak, że zawsze będą mogły być one zabudowane. Tam, gdzie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego - inwestor przed wystąpieniem o pozwolenia na budowę musi uzyskać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. A taka decyzja może być wydana, jeśli są spełnione pewne warunki - w tym jeśli zabudowana jest działka sąsiednia, teren ma dostęp do drogi publicznej, istniejące lub planowane uzbrojenie jest wystarczające do zamierzenia budowlanego. Jeśli warunki do wydania takiej decyzji nie zostaną spełnione - sama nowelizacja niewiele inwestorom pomoże.

8 stycznia wchodzi w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Jedna z najistotniejszych zmian, jaką wprowadza - to obniżenie kapitału zakładowego w spółkach kapitałowych. Do tego, by założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, wystarczy kapitał zakładowy w wysokości 5 tys. zł (do 8 stycznia 50 tys. zł). Do założenia spółki akcyjnej wystarczy 100 tys. zł (do 8 stycznia 500 tys. zł).

Zdaniem ekspertów kapitał zakładowy nie stanowi gwarancji dla wierzycieli. Może być wypłacony w każdej chwili, poza tym wiele spółek ma kapitał na minimalnym poziomie, a zawiera kontrakty na wiele milionów złotych. Zamiast kapitału zakładowego ochronie wierzycieli miała służyć instytucja testu wypłacalności, ale nie wprowadzono jej zmieniając przepisy kodeksu spółek handlowych.

Kolejna zmiana to nowelizacja ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów, która wejdzie w życie 11 stycznia. Uproszczone zostały procedury związane z ustanowieniem zastawu rejestrowego i rozszerzył się krąg podmiotów objętych ustawą. Teraz nawet osoba fizyczna będzie mogła żądać od swojego kontrahenta zabezpieczenia w postaci ustanowienia zastawu rejestrowego na jego rzeczach ruchomych. Do tej pory z takich uprawnień korzystały głównie instytucje finansowe (banki).

31 marca wejdzie w życie nowela ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Dzięki niej możliwa będzie upadłość osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami (tzw. upadłość konsumencka). Wniosek o ogłoszenie upadłości będzie mógł zgłosić tylko dłużnik, który popadł w stan niewypłacalności na skutek wyjątkowych i niezależnych od niego okoliczności. Nie będzie miał jednak takiego obowiązku. O ogłoszeniu upadłości będzie decydował sąd. Upadły będzie musiał wydać syndykowi cały majątek i niezbędne dokumenty. O tym, które przedmioty wejdą w skład masy upadłości, zdecyduje sędzia komisarz.

Na podpis prezydenta czeka nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Dzięki niej wszystkie formalności związane z rejestracją działalności gospodarczej będzie można załatwić w jednym miejscu (okienku). Ustawa wprowadza też odpowiedzialność odszkodowawczą w przypadku wyrządzenia szkody przedsiębiorcy w trakcie przeprowadzania kontroli. Będzie on mógł również skorzystać z instytucji sprzeciwu, jeśli podczas kontroli doszło do naruszenia przepisów ustawy, a przedsiębiorcy nie została wyrządzona szkoda.

TERESA SIUDEM

redaktor prowadzący Tygodnik Prawa Gospodarczego

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...