Pożyczka wspólnika dla spółki kapitałowej ponownie bez podatku

Magdalena Majkowska
rozwiń więcej
Podatek od czynności cywilnoprawnych nie będzie pobierany od pożyczki udzielonej przez wspólnika lub akcjonariusza spółce kapitałowej. Nadal opodatkowane będą pożyczki dla spółek osobowych.

ZMIANA PRAWA

• Nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, która wejdzie w życie 1 stycznia 2009 r., zwalnia z podatku od czynności cywilnoprawnych pożyczki udzielane spółce przez jej wspólników. To chyba krok w dobrym kierunku?

- Tak, w ten sposób powracamy do starych regulacji, ponieważ do końca 2006 r. pożyczki udzielane na rzecz spółki kapitałowej przez jej wspólników także były zwolnione z tego podatku.

• Obecne zmiany wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do norm unijnych?

- I tak, i nie. Wprowadzona zmiana jest zgodna z Dyrektywą Rady nr 2008/7/WE dotyczącą opodatkowania podatkami pośrednimi kumulacji kapitału, która zaleca zwolnienie od podatku pożyczek udzielanych spółkom, jeżeli wierzyciel jest uprawniony do udziału w zysku spółki. Z drugiej jednak strony dyrektywa pozwala na dalsze stosowanie opodatkowania takich pożyczek, jeżeli podatek obowiązywał w danym państwie członkowskim na dzień 1 stycznia 2006 r. W toku procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów proponowało utrzymanie podatku, powołując się właśnie na powyższą regulację dyrektywy. Ostatecznie jednak ustawodawca zdecydował o wprowadzeniu zwolnienia od 1 stycznia 2009 r.

• Jakie warunki musi spełnić pożyczka, by nie trzeba było od niej płacić podatku?

- Zwolnione z podatku będą pożyczki udzielone przez wspólnika lub akcjonariusza spółce kapitałowej, więc pożyczki udzielane spółkom osobowym przez wspólników nadal będą opodatkowane. Ponieważ ustawa nie wprowadza żadnych limitów, dla zastosowania zwolnienia wystarczy, jeżeli pożyczkodawca będzie miał jeden udział lub jedną akcję spółki, której udziela pożyczki. Ponadto, jak wynika z przepisów przejściowych, zwolnieniu będą podlegać czynności cywilnoprawne dokonane nie wcześniej niż w dniu wejścia w życie nowelizacji. Zatem w przypadku umowy pożyczki warunkiem zwolnienia będzie zawarcie umowy nie wcześniej niż 1 stycznia 2009 r. Wszystkie umowy pożyczki podpisane w roku 2008, nawet jeżeli kwota pożyczki faktycznie będzie wypłacona po 1 stycznia 2009 r., będą podlegać opodatkowaniu na starych zasadach, tj. według 0,5-proc. stawki podatku.

• Na czym polegają praktyczne skutki przywrócenia zwolnienia?

- Finansowanie działalności spółki za pomocą pożyczek wspólników jest często wykorzystywane w praktyce. Stanowi alternatywę dla sformalizowanej i czasochłonnej procedury podwyższenia kapitału zakładowego, która wymaga zarejestrowania w rejestrze handlowym. Jest także bardziej elastyczna dla pożyczkodawców, ponieważ spłata pożyczki nie wymaga zbyt wielu formalności, w odróżnieniu np. od obniżenia kapitału zakładowego. Po wprowadzeniu zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych ta forma finansowania spółki może być wykorzystywana jeszcze częściej, ponieważ będzie tańsza. Podwyższenie kapitału czy wniesienie dopłat nadal bowiem będzie opodatkowane 0,5-proc. stawką tego podatku. Pożyczki od wspólników staną się także bardziej konkurencyjne wobec innych, zewnętrznych form finansowania spółki, takich jak np. kredyty bankowe.

• Czy w takim razie finansowanie spółki za pomocą pożyczek wspólników ma jakieś negatywne strony?

- O wyborze formy finansowania spółki decydują także aspekty inne niż finansowe. Spółki z wyższym kapitałem zakładowym są postrzegane jako bardziej wiarygodne przez potencjalnych kontrahentów, dlatego też wspólnicy mogą zdecydować się na podwyższenie kapitału w celu zwiększenia wiarygodności spółki. Ponadto udzielenie pożyczki przez wspólnika wiąże się zasadniczo z koniecznością określenia odsetek za korzystanie z kapitału. Jest także jeszcze jeden warunek - wspólnicy muszą mieć pieniądze, żeby móc je pożyczyć spółce. W przeciwnym wypadku pozostają zewnętrzne źródła finansowania.

Fot. Marek Matusiak

Andrzej Dębiec, partner w Kancelarii Lovells

Rozmawiała MAGDALENA MAJKOWSKA

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...