Sejm uchwalił ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym

Sejm uchwalił w piątek wraz z poprawkami ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym. Ma ona zlikwidować ograniczenia administracyjne utrudniające realizację inwestycji z udziałem instytucji publicznych i przedsiębiorstw prywatnych.

Za przyjęciem ustawy głosowało 409 posłów. Nikt się nie wstrzymał, ani nikt nie głosował przeciw.

Przygotowany pod kierunkiem wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda projekt zastąpi obowiązującą ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym z 2005 roku.

Ustawa nie zawiera katalogu inicjatyw, które mogą być objęte partnerstwem, a stronom pozostawia swobodę przy ustalaniu przedmiotu umowy. Nie określa też szczegółowego wykazu zawartości umowy, wymienia jedynie zasadnicze elementy, które muszą się w niej znaleźć. W umowie partner prywatny zobowiązuje się do realizacji przedsięwzięcia za wynagrodzeniem oraz poniesienia w całości albo w części wydatków na jego realizację lub poniesienia ich przez osobę trzecią.

Natomiast podmiot publiczny zobowiązuje się do współdziałania w osiągnięciu celu przedsięwzięcia, w szczególności poprzez wniesienie wkładu własnego. Każda ze stron umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym ponosi część ryzyka powodzenia przedsięwzięcia. W ten sposób nawiązuje się do uznanych na świecie modeli partnerstwa publiczno-prywatnego.

Nowelizacja likwiduje obowiązek przeprowadzania analiz poprzedzających rozpoczęcie inwestycji w ramach partnerstwa. Konieczność ich prowadzenia uważana jest za podstawową przeszkodę w realizacji projektów na podstawie obecnej ustawy o PPP.

Nowe regulacje mają zwiększyć udział prywatnych inwestorów m.in. w infrastrukturze, budownictwie oraz różnego rodzaju modernizacjach. Zdaniem ministra Szejnfelda przyczyni się to do większej aktywności podmiotów publicznych i prywatnych - przekonywał wiceminister.

W piątkowym głosowaniu Sejm przyjął zgłoszone przez posłów PO dwie poprawki nowelizujące ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Dotyczą one preferencyjnych zasad opodatkowania uczestników przedsięwzięć w ramach partnerstwa publiczno- prywatnego.

Zgodnie z poprawkami zwolnione z podatku będą wkłady na rzecz spółki PPP przekazane nie tylko przez podmiot publiczny (jak przewidywał pierwotnie projekt), ale także wkłady pochodzące od partnerów prywatnych. Wkłady od partnerów prywatnych obejmie także korzystny sposób liczenia kosztów uzyskania przychodów.

Posłowie przyjęli także poprawkę PO zmieniającą ustawę o finansach publicznych. Zgodnie z nią zakaz obejmowania lub nabywania przez jednostki sektora finansów publicznych akcji spółek nie będzie dotyczył firm zawiązanych w celu realizacji zadań PPP.

Odrzucono natomiast poprawki PiS wprowadzające m.in. dodatkowe warunki przy zawieraniu umów między instytucjami publicznymi i przedsiębiorstwami prywatnymi, czy umożliwiające ministrowi finansów kontrolę przedsięwzięć o wartości ponad 100 mln zł.

Adam Gawęda z PiS powiedział po głosowaniu, że fakt odrzucenia poprawek jest niezrozumiały.

Zdaniem wiceministra Szejnfelda "trudno znaleźć przykład innej ustawy tak długo konsultowanej z różnymi środowiskami". Jego zdaniem nieuwzględnienie poprawek oznacza, że "nie odpowiadają one idei ustawy".

"Stosowne zabezpieczenia dla dbania o interes publiczny są. Podmioty publiczne mają prawo do bieżącej kontroli, niezależnie od wartości przedsięwzięcia (...). Wszystkie instytucje kontroli, łącznie z NIK mają prawo do kontrolowania wszelkiego rodzaju tego typu przedsięwzięć" - wyjaśniał Szejnfeld.

Ustawa trafi teraz do Senatu. Nowe przepisy mają wejść w życie 21 dni od dnia ogłoszenia.
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...