Kwestie techniczne decydują o opodatkowaniu

Łukasz Zalewski
rozwiń więcej
Tylko kwestie techniczne, które nie pozwalaja wykorzystywać nieruchomości w działalności gospodarczej, mogą spowodować zastosowanie innej stawki podatku niż dla nieruchomości związanych z działalnością.

Z analizy najnowszego orzecznictwa wojewódzkich sądów administracyjnych wynika, że przyczyną problemów interpretacyjnych przepisów o podatku od nieruchomości są często sprawy techniczne. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy w budynku znajdują się budowle takie jak np. instalacje i urządzenia, jak i sytuacji, gdy nieruchomość nie jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej. Ustalenie kwestii technicznych w takich sytuacjach ma wpływ na opodatkowanie podatkiem od nieruchomości.

Budowla w budynku

Z wyroku WSA w Białymstoku (sygn. akt I SA/Bk 254/08, nieprawomocny) wynika, że w przypadku gdy w budynku została umieszczona budowla, która stanowi odrębny od budynku, samodzielny obiekt budowlany lub urządzenie budowlane, będzie ona stanowiła odrębny od budynku przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości. A zatem - jak podkreślił sąd - opodatkowaniu w takiej sytuacji będzie podlegał zarówno budynek, jak i budowla.

W sprawie chodziło o ustalenie właściwego sposobu opodatkowania urządzeń i maszyn klasyfikowanych do grupy 3, 4, 6 Klasyfikacji Środków Trwałych, które są osadzone na fundamentach i znajdują się w budynkach oraz poza nimi.

Edyta Banach, doradca podatkowy z Ernst & Young, zwraca uwagę, że z przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.) nie wynika jednoznacznie, gdzie kończy się budowla, a zaczyna budynek. Podatnicy mogą mieć zatem problemy z właściwym zastosowaniem tych przepisów. Ekspert przyznaje jednak, że w przypadku, gdy budowla znajdująca się w budynku stanowi odrębny od budynku, samodzielny obiekt budowlany lub urządzenie budowlane, co do zasady będzie ona stanowić oddzielny od budynku przedmiot opodatkowania.

- Budynek oraz budowla będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, w sytuacji gdy budowla będzie stanowić samodzielny, odrębny od budynku obiekt budowlany, nawet gdy znajduje się ona w tym budynku - wyjaśnia Edyta Banach.

Dodaje, że w przypadku gdy instalacje lub urządzenia są elementami składowymi budynku i w związku z tym są zlokalizowane w tym budynku, innymi słowy - budynek wraz z instalacjami lub urządzeniami znajdującymi się w budynku stanowi jedną funkcjonalną całość, podatkowi od nieruchomości będzie podlegać jedynie budynek.

Decydujące posiadanie

Ustalenie warunków technicznych ma także znaczenie w przypadku wykorzystania nieruchomości. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (sygn. akt I SA/Gd 418/08, nieprawomocny) rozpatrywał kwestię, czy podmiot, który prowadzi działalność sezonowo, ale przez cały rok jest właścicielem nieruchomości, ma obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości za cały rok.

Jak wyjaśnia Izabela Jaszczołt, menedżer działu badań i rozwoju Alma Consulting Group Polska, obowiązek podatkowy dotyczący opodatkowania nieruchomości należących do przedsiębiorcy jest uzależniony od faktu posiadania nieruchomości przez przedsiębiorcę.

- Uzależnienie okresu w ciągu roku, w jakim nieruchomość jest wykorzystywana, w tym konkretnym wypadku nie ma znaczenia - podkreśla Izabela Jaszczołt.

Wynika to również z wyroku sądu. Ekspert wyjaśnia, że samo posiadanie nieruchomości rodzi domniemanie, że jest ona wykorzystywana na prowadzenie działalności gospodarczej. W ten sposób jest traktowana również przez jednolite w tej kwestii orzecznictwo.

Izabela Jaszczołt dodaje, że dopiero sposób przeznaczenia nieruchomości wpływa na prawidłową stawkę podatku, jaka powinna zostać zastosowana. Przedsiębiorca nie może bronić się faktem niewykorzystywania w danym momencie nieruchomości, które posiada.

- Nawet używając argumentu nieużytkowania ich ze względu na remont, będzie to nieskuteczne, gdyż nie jest to niewykorzystywanie nieruchomości ze względów technicznych - stwierdza nasza rozmówczyni.

Tylko bowiem kwestie techniczne uniemożliwiające wykorzystywanie nieruchomości w działalności gospodarczej mogą spowodować zastosowanie innej stawki opodatkowania niż przewidziane dla nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą, co podkreślał już Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie (sygn. akt I SA/Ol 220/04).

OPODATKOWANIE NIERUCHOMOŚCI

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają:

• Grunty

• Budynki lub ich części

• Budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej

Maksymalne stawki podatku w 2008 roku:

• 0,71 zł od 1 mkw. powierzchni gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

• 19,01 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

• 2 proc. od wartości budowli

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...