Mniej formularzy dla firm ubiegających się o pomoc z PFRON

Łukasz Guza
rozwiń więcej
Pracodawcy, ubiegający się o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych będą musieli złożyć tylko dwa formularze do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

ZMIANA PRAWA

Aby otrzymać dofinansowanie płacy osób niepełnosprawnych, firmy będą musiały złożyć do PFRON wniosek o wypłatę takiej pomocy (o symbolu Wn-D) oraz miesięczną informację o stanie zatrudnienia, wynagrodzeniach i stopniach niepełnosprawności pracowników. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Z obecnych przepisów wynika, że muszą oni składać jeszcze m.in. informację o wysokości i rodzaju podwyższonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. Od tego momentu obowiązywać ma także nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która dostosowuje krajowe przepisy do prawa unijnego. Projekt rozporządzenia będzie aktem wykonawczym do nowych przepisów ustawy.

Po otrzymaniu wniosku i informacji od pracodawcy PFRON sprawdzi go pod względem rachunkowym oraz formalnym oraz ustali, czy wnioskodawca nie posiada zaległości wobec funduszu (na kwotę powyżej 100 zł). W ciągu 14 dni od złożenia wniosku pieniądze powinny zostać przelane na rachunek bankowy pracodawcy. Formularze można składać zarówno w wersji pisemnej, jak i elektronicznej (choć w drugim przypadku trzeba spełnić dodatkowe obowiązki).

W związku z nowelizacją ustawy o rehabilitacji, resort pracy przygotował także inne propozycje zmiany aktów wykonawczych. Z projektu rozporządzenia w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych wynika, że niepełnosprawni prowadzący własną firmę będą musieli co miesiąc złożyć tylko jeden wniosek (o symbolu Wn-U-G) o zwrot opłaconych już składek emerytalnych i rentowych. Formularz ten należy przekazać do PFRON do ostatniego dnia miesiąca, w którym upłynął termin do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne.

- Obecnie musimy składać do PFRON nie tylko wniosek, ale także informację o płaconych składkach ZUS - mówi Andrzej Rak, niepełnosprawny właściciel firmy Aviso.

Z kolei niepełnosprawny rolnik lub rolnik zobowiązany do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika będzie musiał złożyć do funduszu wniosek o symbolu Wn-U-A. Zarówno oni, jak i niepełnosprawni przedsiębiorcy będą przekazywać ogólne dane na swój temat (np. numery PESEL, REGON i NIP, adres zamieszkania, numery telefonu i faksu oraz adres poczty elektronicznej, kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności) tylko przy składaniu wniosku o refundację po raz pierwszy.

Natomiast projekt rozporządzenia w sprawie pomocy finansowej udzielanej zakładom pracy chronionej ze środków PFRON określa zasady przyznawania tym firmom rekompensaty z tytułu podwyższonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych. ZPChr-y będą mogły się ubiegać m.in. o dofinansowania w wysokości do 50 proc. oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych (pod warunkiem wykorzystania ich na cele związane z rehabilitacją niepełnosprawnych) i zwrot kosztów budowy lub rozbudowy obiektów i pomieszczeń zakładu oraz kosztów transportowych i administracyjnych. Warunkiem uzyskania takiej pomocy będzie jednak złożenie m.in. aż pięciu różnych oświadczeń (np. o sytuacji ekonomicznej zakładu, karalności za przestępstwa w obrocie gospodarczym), kserokopii dokumentów (np. o nadaniu statusu ZPChr), przekazania np. bilansu zysku i strat zakładu za ostatni rok obrotowy, rozliczenia podatkowego oraz informacji o miesięcznych stanach zatrudnienia niepełnosprawnych (ogółem i z podziałem na stopnie niepełnosprawności). Dodatkowo o pomoc taką będą mogły ubiegać się tylko te ZPChr-y, w których osoby niepełnosprawne stanowią co najmniej połowę załogi.

- Obawiam się, że tak liczne obostrzenia spowodują, że koszt ubiegania się i obsługi takiej pomocy może być wyższy niż środki pozyskane z PFRON - mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Praca niepełnosprawnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...