Po połączeniu nie trzeba będzie płacić fiskusowi

Grażyna Luberda
rozwiń więcej
Działania restrukturyzacyjne spółek kapitałowych, do których należy podział i łączenie od przyszłego roku nie będą podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

ZMIANA PRAWA

Korzystne regulacje dla spółek kapitałowych ograniczające katalog czynności podlegających opodatkowaniu wprowadza nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W państwach UE od kapitału gromadzonego w spółkach kapitałowych pobierany jest podatek kapitałowy. W Polsce funkcje tego podatku pełni podatek od czynności cywilnoprawnych. Najważniejsze wprowadzane zmiany polegają na ograniczeniu katalogu czynności podlegających temu podatkowi. Nowelizacja znosi opodatkowanie w przypadku przeniesienia z państwa członkowskiego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej lub jej statutowej siedziby, a także przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową.

Z opodatkowania będą ponadto wyłączone czynności uznawane w świetle dyrektywy za działania restrukturyzacyjne. Dotyczy to: łączenia i podziału spółek kapitałowych, wniesienia do spółki kapitałowej wkładów niepieniężnych (aportów) w postaci oddziału innej spółki kapitałowej, a także wymiany udziałów (akcji) w spółkach kapitałowych. Rozszerzono także katalog spółek zaliczanych do spółek kapitałowych w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych o spółkę europejską.

Nowelizacja zawiera również zmiany dotyczące zwolnienia z podatku umów spółek z udziałem Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, w zakresie dopuszczalnym przez dyrektywę. Chodzi tu o przypadki, gdy przedmiotem działalności spółek jest świadczenie usług użyteczności publicznej m.in. w zakresie transportu publicznego, zaopatrzenia ludności w wodę, energię elektryczną, pod warunkiem że w wyniku zawarcia umowy spółki co najmniej połowa udziałów (akcji) przypadnie Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego.

Ustawa dostosowuje polskie regulacje do przepisów Dyrektywy Rady 2008/7/WE z 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału. Państwa członkowskie Unii Europejskiej na jej wdrożenie mają czas do końca tego roku. Sejm przyjął senackie poprawki do nowelizacji, co oznacza, że trafi ona teraz do prezydenta.

GRAŻYNA LUBERDA

gp@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...