Firma dowie się o aresztowaniu przedsiębiorcy

Adam Makosz
rozwiń więcej
Po wydaniu postanowienia o zastosowaniu tymczasowego aresztu wobec przedsiębiorcy sąd będzie musiał poinformować o tym jego firmę.

Zmiana prawa

Przyjęta przez Sejm nowelizacja kodeksu postępowania karnego precyzuje warunki uzasadniające przedłużenie tymczasowego aresztowania na okres powyżej dwóch lat (a w postępowaniu przygotowawczym powyżej 12 miesięcy). Podstawą do podjęcia takiej decyzji przez sąd apelacyjny nie będzie mogła już być przedłużająca się obserwacja psychiatryczna oskarżonego ani przedłużające się opracowywanie opinii biegłego.

Z art. 263 kodeksu postępowania karnego zniknie też zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny przepis pozwalający na przedłużenie stosowania tymczasowego aresztu na okres powyżej dwóch lat z powodu innych istotnych przeszkód, których usunięcie było niemożliwe. Zdaniem sędziów Trybunału przepisy, które w tak istotny sposób ingerują w konstytucyjne prawa i wolności obywateli, powinny wprost wskazywać, w jakich sytuacjach jest to dopuszczalne, ograniczając uznaniowość sądów.

Po wejściu w życie nowelizacji (co nastąpi po przekazaniu noweli do Senatu, podpisaniu jej przez prezydenta i upływie 30-dniowej vacatio legis) przedłużenia stosowania środka zapobiegawczego będzie można dokonywać wyłącznie w razie wystąpienia wyliczonych w przepisach sytuacji: potrzeby potwierdzenia tożsamości oskarżonego, wykonywania skomplikowanych czynności dowodowych poza granicami kraju.

Nowelizacja rozszerza także gwarancje osób zatrzymanych przez policję i inne uprawnione organy ścigania. Osoba zatrzymana będzie musiała natychmiast zostać poinformowana o możliwości korzystania z pomocy adwokata. Związane to jest z faktem, że aresztowani niejednokrotnie nie mają wystarczającej wiedzy na temat przysługujących im praw, szczególnie jeśli chodzi o możliwości reprezentowania przez pełnomocnika już na tym etapie postępowania. Z kolei tymczasowo aresztowany przedsiębiorca będzie mógł zażądać od sądu, aby poinformowano o tym fakcie jego przedsiębiorstwo. Zatrzymany będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek w tej sprawie. Takie rozwiązanie ma pozwolić na uniknięcie paraliżu działalności przedsiębiorstwa i zorganizować zarządzanie firmą w nowej sytuacji.

ADAM MAKOSZ

adam.makosz@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz.U. z 1997 r. nr 89, poz. 555 z późn. zm.).

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...