Przedsiębiorcy chcą konkurencji przy uzyskiwaniu koncesji na roboty budowlane

Ewa Grączewska-Ivanova
rozwiń więcej
Spółki komunalne będą mogły uzyskiwać koncesje z pominięciem procedur konkursowych - alarmują przedsiębiorcy.

ZMIANA PRAWA

Resort infrastruktury chce odformalizować możliwość korzystania z koncesji przez samorządy. Nowe, prostsze procedury proponowane w projekcie ustawy koncesyjnej mają zachęcić przedsiębiorców do inwestowania własnych środków w wykonywanie zadań publicznych. Zdaniem ekspertów, zaproponowane zmiany poszły za daleko. Według Rady Legislacyjnej większość przepisów nie nadaje się do prac legislacyjnych.

- Rada Legislacyjna miała wiele poważnych zarzutów do projektu ustawy koncesyjnej. Z tego powodu sejmowa podkomisja ds. budownictwa rekomendowała odrzucenie projektu w formie zaproponowanej przez resort. Nie jesteśmy przeciwni instytucji koncesji, ale projekt wymaga gruntownych zmian - mówi poseł Krzysztof Tchórzewski (PiS), zastępca przewodniczącego podkomisji ds. budownictwa.

Wczoraj posłowie z Komisji Infrastruktury skierowali projekt ustawy o koncesji na roboty budowlane i usługi do nadzwyczajnej podkomisji.

- Mimo zastrzeżeń Rady Legislacyjnej i organizacji przedsiębiorców Komisja Infrastruktury zadecydowała, że rządowym projektem zajmie się nadzwyczajna podkomisja. Trudno przesądzić, co będzie efektem jej prac, bo zarzuty dotyczą kwestii fundamentalnych - mówi poseł Jacek Tomczak (PiS) z Komisji Infrastruktury

Niespójne przepisy

Zastrzeżenia Rady wzbudza tryb rozpatrywania skarg przedsiębiorców.

- Prawo do skarg zostało ograniczone ze względu na wartość koncesji. Co oznacza, że niektórzy ubiegający się o koncesję przedsiębiorcy zostaną pozbawieni konstytucyjnego prawa do drogi sądowej - wskazuje Rada.

Dodaje, że niezrozumiałe jest także wprowadzenie sądownictwa administracyjnego orzekającego w sprawach dotyczących koncesji.

- Brak jest również przepisów dotyczących kontroli wykonywania koncesji, możliwości jej wstrzymania, cofnięcia i wygaśnięcia w przypadku naruszeń zasad i warunków związanych z jej przyznaniem - alarmuje Rada.

Omijanie rygorów

Wątpliwości prawników wzbudza także przepis umożliwiający zawarcie z koncesjonariuszem (przedsiębiorcą) dodatkowej umowy na roboty budowlane do wartości 50 proc. pierwotnie udzielonej koncesji.

- W istocie rzeczy to jest zakamuflowane ukrycie możliwości obejścia w tym wypadku przetargu - wynika ze stanowiska Rady.

Rada negatywnie ocenia także liczne wyłączenia stosowania rygorów ustawy koncesyjnej. Według niej nieprecyzyjne i uznaniowe przepisy mogą doprowadzić do omijania stosowania ustawy i prawa zamówień publicznych.

Spółki komunalne

Zastrzeżenia mają także przedsiębiorcy. Według nich projekt umożliwi zlecanie koncesji spółkom komunalnym z pominięciem procedur konkursowych. Podobny pomysł odrzucono podczas tegorocznej nowelizacji prawa zamówień publicznych

- Powraca pomysł wyłączenia stosowania procedur konkursowych w przypadku spółek komunalnych. To stawia pod znakiem zapytania celowość ustawy koncesyjnej jako instrumentu wspomagającego współpracę partnerów publicznych i prywatnych - wskazuje Dariusz Matlak, prezes zarządu Polskiej Izby Gospodarki Odpadami.

- Proponowane rozwiązania prowadzą do uprzywilejowania spółek kontrolowanych przez samorząd, wyeliminowania konkurencji na rynku usług komunalnych poprzez stworzenie instrumentu prawnego zezwalającego na podejmowanie przez gminy arbitralnych decyzji o zawieraniu umów koncesji z własnymi spółkami - uważa Witold Zińczuk, przewodniczący Rady Programowej Związku Pracodawców.

Nieprecyzyjne i uznaniowe przepisy mogą doprowadzić do omijania stosowania przepisów projektowanej ustawy i prawa zamówień publicznych

Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...