Wysokość kar dla firm nie może zależeć od kursu euro

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
Przedsiębiorcy domagają się zmiany 20 ustaw, które przewidują sankcje karne i karne administracyjne za naruszanie norm prawnych przy działalności gospodarczej.

Przepisy prawa gospodarczego są wzajemnie sprzeczne, bardzo często niewykonalne, a w poszczególnych branżach przewidują za podobne czyny znacznie odbiegające od siebie sankcje: od 5 tysięcy złotych aż do 15 proc. rocznego przychodu firmy.

Brak wspólnej polityki

- Rozbieżności te wynikają z faktów, że w przeszłości poszczególne ustawy przygotowywały różne resorty, a kolejne rządy nie przyjmowały wspólnych zasad co do oceny społecznego niebezpieczeństwa czynów o charakterze gospodarczym - wyjaśnia Lech Pilawski, dyrektor generalny Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Uważa on, że do tej pory brakuje spójnej polityki rządu co do sankcji karnych dla przestępstw pozakodeksowych zamieszczonych w innych ustawach.

- Za podobne czyny powinny być wymierzane kary w takiej samej wysokości, bez względu na to, jakiej branży dotyczą - tłumaczy Grzegorz Wlazło, społeczny rzecznik przedsiębiorców. W dodatku wysokość kar oraz progi zagrożeń przewidziane w ustawach powinny być określone kwotowo, a nie w tzw. stawkach dziennych, albo w postaci wielokrotności wynagrodzenia za pracę, a nawet według aktualnego kursu euro. Określone w ten sposób kryteria często zmieniają się i przedsiębiorcy mają problem z ustaleniem ich wysokości - tłumaczy Grzegorz Wlazło.

Dozwolone ryzyko

Projekt ustawy depenalizacyjnej przygotowuje Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Autorzy projektu chcą w nim doprecyzować przesłanki odpowiedzialności karnej przedsiębiorców. Proponują także wprowadzenie kryterium dozwolonego ryzyka inwestycyjnego, jako okoliczności zwalniającej z odpowiedzialności karnej. Ich zdaniem jest to konieczne, gdyż w ostatnich latach znacznie zwiększyła się rola działalności inwestycyjnej obarczonej dużym ryzykiem.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...