Fiskus opodatkowuje dopłaty do kapitału zakładowego

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Przy konwersji dopłat na kapitał zakładowy fiskus twierdzi, że transakcja ta wiązać się może z powstaniem przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych dla udziałowca spółki dokonującej konwersji.

• Wniesienie dopłat do spółki przez jej udziałowców (akcjonariuszy) jest częstym sposobem wyposażenia danego podmiotu w środki finansowe. Jakie skutki podatkowe to powoduje?

- Samo wniesienie dopłat jest neutralne w podatku dochodowym od osób prawnych (o ile następuje zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych), lecz podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 0,5 proc. kwot dopłat.

• Po wniesieniu dopłat mogą wystąpić sytuacje, w których konieczny będzie ich zwrot lub dokonanie konwersji...

- Zasadniczo konwersja dopłat przeprowadzana może być w celu podwyższenia kapitału zakładowego albo pokrycia straty z lat ubiegłych.

• Co w ogóle oznacza konwersja?

- Stosowanie wyrażenia konwersja jest pewnym uproszczeniem. Dokonując konwersji na podwyższenie kapitału zakładowego, można tego dokonać na dwa alternatywne sposoby. Po pierwsze, poprzez podjęcie uchwał o wniesieniu wkładu pieniężnego oraz następnie potrąceniu wzajemnych wierzytelności spółki oraz udziałowca. Po drugie, poprzez podjęcie uchwał o wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci wierzytelności udziałowca wobec spółki o zwrot kwot dopłat.

• Jakie konsekwencje podatkowe będzie mieć konwersja?

- Konwersja dopłat na kapitał zakładowy związana jest z ponownym wystąpieniem obowiązku podatkowego w PCC w wysokości 0,5 proc. Transakcja ta jest traktowana dla celów PCC jako zmiana umowy spółki przejawiająca się podwyższeniem jej kapitału zakładowego.

• Czy obowiązki w podatku od czynności cywilnoprawnych wystąpią zawsze?

- Nie. To, czy opodatkowanie PCC faktycznie nastąpi, zależy od momentu wniesienia dopłat przez udziałowców. Jeżeli wniesienie dopłat nastąpiło po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, to konwersja dopłat nie będzie efektywnie podlegać opodatkowaniu. Wówczas to od podstawy opodatkowania (wartości podwyższenia kapitału) odlicza się kwoty dopłat będących przedmiotem konwersji. Ale opodatkowanie PCC wystąpi przy konwersji dopłat wniesionych do spółki przed 1 maja 2004.

• A co z rozliczeniem CIT?

- Z perspektywy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych konwersja dopłat na kapitał zakładowy jest zasadniczo neutralna dla spółki. Do przychodów podatkowych nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego.

• Jednak w praktyce zdarzają się opinie organów podatkowych wskazujące, że transakcja ta wiąże się z powstaniem przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych dla udziałowca spółki dokonującej konwersji.

- Tak. Takie stanowisko zaprezentowała np. Izba Skarbowa w Krakowie w decyzji z 10 stycznia 2007 r. (nr PD-1/42180-1/07). Niefortunne jest w tym zakresie sformułowanie art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT oraz art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy o PIT. Zgodnie z tymi przepisami dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest m.in. dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej (dopłaty ujmowane są jako kapitał zapasowy, a wskutek konwersji przenoszone są na kapitał zakładowy).

• I fiskus ma rację?

- Literalna interpretacja tych przepisów powodowałaby opodatkowanie (wirtualnego) dochodu po stronie udziałowca, tj. opodatkowanie kwot, które zostały przez niego wcześniej wniesione jako dopłaty. A przepis ten zakłada opodatkowanie bieżącego lub wcześniej wypracowanego przez osobę prawną dochodu, który przekazywany jest na kapitał zakładowy z kapitału rezerwowego.

• Jak więc rozliczać dochód uzyskany z tytułu udziału w zyskach osób prawnych?

- Językowa interpretacja przepisów może skutkować ryzykiem opodatkowania 19-proc. podatkiem (wirtualnego) dochodu uzyskanego z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Ryzyko to dotyczy osób fizycznych będących udziałowcami spółki dokonującej konwersji, a także innych spółek kapitałowych będących udziałowcami takiego podmiotu, które nie spełniają określonych w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT warunków koniecznych do zwolnienia z tego podatku, tj. posiadania 15 proc. udziałów przez okres co najmniej dwóch lat. Dodatkowo dla zastosowania zwolnienia w przypadku gdy udziałowcami podmiotu dokonującego konwersji są inne spółki kapitałowe, organy podatkowe wymagać mogą uzyskania przez spółkę dokonującej konwersji certyfikatów rezydencji jej udziałowców.

Fot. Arch.

Tomasza Piekielnik, starszy konsultant w Ernst & Young we Wrocławiu

Rozmawiała Ewa Matyszewska

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...