Banki proponują dopłaty do kredytów dla firm na wsi

Mariusz Gawrychowski
rozwiń więcej
Część środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich powinna pójść na dopłaty do kredytów. Skorzystać z nich miałyby firmy, którym resort rolnictwa chce odebrać połowę unijnych dotacji.

Związek Banków Polskich proponuje wyjście z fatalnej sytuacji, w której firmy działające w branży spożywczej oraz mikroprzedsiębiorców działających na obszarach wiejskich postawił resort rolnictwa. Jak ujawniliśmy we wtorek, ministerstwo chce o 1 mld zł zmniejszyć pulę dostępnych dla nich unijnych dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

- Będziemy zachęcali resort rolnictwa oraz Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do przeznaczenia części środków w programie na dopłaty do kapitału lub do oprocentowania kredytów. Taki montaż środków publicznych i prywatnych pozwoliłby zwiększyć liczbę inwestycji, na sfinansowanie których starczyłoby środków unijnych - mówi GP Arkadiusz Lewicki ze Związku Banków Polskich.

Dodaje, że polskie banki chętnie wzięłyby udział w takich działaniach, szczególnie że już teraz są one prowadzone, jeśli chodzi o finansowanie inwestycji ze środków krajowych. Chodzi o wprowadzone kilka lat temu przez ARiMR dopłaty do kredytów inwestycyjnych branych przez rolników lub firmy z branży rolniczo-spożywczej. Środki na ten cel łoży budżet państwa, a zgodę na taką formę pomocy wyraziła Komisja Europejska.

Arkadiusz Lewicki twierdzi, że takie rozwiązanie zastosowano już w przypadku innych unijnych dotacji.

- Podobny system jest właśnie uruchamiany w ramach programu Innowacyjna Gospodarka w działaniu Kredyt technologiczny. Włączenie banków umożliwiło zwiększenie puli dostępnych środków dla firm o 100 proc. - podkreśla przedstawiciel ZBP.

Dodaje, że banki proponowały już wcześniej zastosowanie dopłat do kredytów w PROW, ale resort rolnictwa nie był zainteresowany.

- Wprowadzenie dopłat pozwoliłoby rządowi wybrnąć z trudnej sytuacji związanej z PROW i jednocześnie zwiększyć dostępną dla przedsiębiorców pulę wsparcia - mówi Arkadiusz Lewicki.

JAK DZIAŁAJĄ DOPŁATY PRZY KREDYCIE TECHNOLOGICZNYM

Nowe zasady udzielania kredytu technologicznego będą obowiązywały od 1 stycznia 2009 r. Będą go udzielać banki komercyjne ze środków własnych, natomiast BGK spłaci część zaciągniętego kredytu w formie premii technologicznej ze środków programu Innowacyjna Gospodarka. Kredyt będzie można uzyskać na zakup nowej technologii przez mikro-, małego i średniego przedsiębiorcę.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...