Unia wymaga jednolitych rozliczeń spółek kapitałowych

Magdalena Majkowska
rozwiń więcej
Od przyszłego roku podział i łączenie spółek kapitałowych nie będą podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

ZMIANA PRAWA

Rządowy projekt zmian w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), który po pierwszym czytaniu w Sejmie został skierowany do Komisji Finansów Publicznych, ogranicza opodatkowanie spółek kapitałowych.

Jak wskazuje Paweł Mazurkiewicz, doradca podatkowy, partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, projekt przewiduje kilka nowych, ciekawych rozwiązań, które z jednej strony powodują złagodzenie obciążeń fiskalnych, a jednocześnie zmierzają do doprecyzowania istniejących przepisów.

- Przede wszystkim proponowane zmiany wprowadzają wyłączenie z opodatkowania tzw. czynności restrukturyzacyjnych, obejmujących łączenie, przekształcenie i podział spółek kapitałowych - mówi Paweł Mazurkiewicz.

Ekspert wyjaśnia, że dotychczasowe przepisy częściowo tylko zezwalały na nieopodatkowanie takich transakcji poprzez mechanizm odliczania od podstawy opodatkowania kapitału wcześniej opodatkowanego PCC w spółkach łączonych, przekształcanych lub dzielonych.

- Całkowitą nowością będzie natomiast niepodleganie PCC aportów do spółek kapitałowych w postaci udziałów lub akcji, jeżeli pakiet akcji lub udziałów będących przedmiotem aportu będzie dawał otrzymującemu aport większość głosów w spółce, której udziały lub akcje są wnoszone - podkreśla nasz rozmówca.

Dodaje, że innym nowym rozwiązaniem jest zwolnienie z PCC podwyższenia kapitału dokonywanego celem pokrycia ubytku w kapitale obniżonym na skutek poniesionych przez spółkę strat.

- W nowelizacji zabrakło niestety postulowanego zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych drobnych transakcji dotyczących sprzedaży praw majątkowych - zwraca uwagę Paweł Mazurkiewicz.

Obecnie zwalnia się z podatku sprzedaż rzeczy ruchomych o wartości do 1000 zł.

- Brak jednak analogicznego zwolnienia np. dla sprzedaży udziałów lub akcji albo wierzytelności o znikomej wartości - podkreśla ekspert.

Zmiana przepisów jest konieczna ze względu na dostosowanie przepisów do Dyrektywy Rady nr 2008/7/WE dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału. Państwa członkowskie Unii Europejskiej na jej wdrożenie mają czas do końca tego roku.

Ważne!

Nowelizacja wdraża postanowienia Dyrektywy Rady nr 2008/7/WE z 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz.Urz. UE L 46 z 21 lutego 2008 r.). Dyrektywa ta zastąpiła Dyrektywę Rady z 17 lipca 1969 r. nr 69/335/EWG dotyczącą podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz.U. UE nr 249 z 3 października 1969 r.)

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...