Inflacja w sierpniu wyniesie ok. 5 proc.

Mirek Kuk
rozwiń więcej
Dane o inflacji w lipcu nie zaskoczyły - GUS podał, że ceny rosły w tempie 4,8 proc. w ujęciu rocznym. W sierpniu inflacja jeszcze wzrośnie.

Prognoza GP zakładała wzrost inflacji do 4,7 proc. z 4,6 proc. w czerwcu. Mimo przyspieszania ekonomiści dostrzegają pozytywne symptomy w danych opublikowanych przez GUS.

- Dane pokazują, że wtórne efekty wzrostu cen paliw czy energii są dość umiarkowane. Nie realizuje się żaden negatywny scenariusz, widać stabilizację, a nie przyspieszanie poszczególnych komponentów inflacji - mówi Ernest Pytlarczyk, ekonomista BRE Banku.

Dodatkowo nie widać groźnych dla stabilności cen efektów drugiej rundy, czyli spirali płacowo-cenowej.

- Rdzeń inflacji wydaje się być pod kontrolą, ceny usług rosną z powodu napiętej sytuacji na rynku pracy, ale nie jest szybkie tempo - mówi Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK.

Zdaniem ekonomisty BRE mimo spodziewanego wzrostu inflacji w sierpniu do ok. 5 proc. (najwyższy poziom od 2001 roku) kolejne miesiące mogą przynieść spadek inflacji.

- Na inflację coraz mocniej działają spadki cen ropy i jeżeli ta sytuacja się utrzyma, a dodatkowo uprawdopodobni się scenariusz spowolnienia gospodarczego, no to może oznaczać, że prognozy inflacji stają się bardziej optymistyczne - mówi Ernest Pytlarczyk.

Ale i tak RPP prawdopodobnie podniesie stopy procentowe, właśnie z powodu wzrostu wskaźnika CPI w sierpniu.

- Wyższa inflacja w sierpniu będzie oznaczać prawdopodobnie kolejną podwyżkę stóp procentowych. Być może RPP zdecyduje się na jeszcze jedną podwyżkę i stopa główna NBP wzrośnie z obecnych 6,00 proc. do 6,50 proc., ale to zależy głównie od tego, jak będzie wyglądał kurs złotego i czy będą dalsze symptomy spowolnienia gospodarczego - mówi Piotr Bujak.

INFLACJA W LIPCU

• Czechy - 6,9 proc. rdr

• Węgry - 6,7 proc. rdr

• Słowacja - 4,8 proc. rdr

• Litwa - 12,2 proc. rdr

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

OPINIA

JANUSZ JANKOWIAK

ekonomista Polskiej Rady Biznesu

Dane o lipcowej inflacji nie są zaskoczeniem, widać, że te komponenty inflacji niepodlegające wymianie handlowej, czyli głównie usługi, drożeją nieco szybciej, no ale jest to sytuacja znana od kilku miesięcy. W sierpniu inflacja wzrośnie do ok. 5 proc. i ciekawe jest to, co się stanie z nią potem. Moim zdaniem scenariusz zakładający dość szybki spadek inflacji po sierpniu jest dość ryzykowny, patrząc chociażby na to, jak wygląda sytuacja podaży na rynku żywności. Dlatego inflacja może utrzymać się w przedziale 4,5-5 proc. Ale to nie musi oznaczać, że RPP będzie chętnie podnosiła stopy - ostatnie wypowiedzi niektórych członków wskazują, że nie są oni pewni, czy stopy należy nadal podnosić. Dodatkowo zamiary RPP mogą temperować działania innych banków w regionie, które mogą obniżać stopy procentowe. Jedna podwyżka jest możliwa, ale chyba to wszystko, co zrobi RPP.

Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...