Wystarczy, że polisa dotyczy wykonywanej działalności

Ewa Grączewska-Ivanova
rozwiń więcej
Ubezpieczenie w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej nie musi być tożsame z pełnym zakresem działalności firmy ujawnionym w Krajowym Rejestrze Sądowym.
ORZECZENIE

Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział w Poznaniu wybrała w przetargu na wycenę nieruchomości ofertę firmy Ekspertgrunt. Inny wykonawca, Biuro Usług Inżynierskich Kosztbud, oprotestował wynik przetargu, zarzucając, że do zwycięskiej oferty nie dołączono polisy potwierdzającej, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności. Przedstawione przez zwycięzcę polisy potwierdzały ubezpieczenie tylko jednego zakresu działalności wykonawcy ujawnionego w KRS.

Po stronie zamawiającego przystąpił do postępowania zwycięzca przetargu, wskazując, że prowadzi on działalność w zakresie wyceny nieruchomości, geodezji i kartografii, choć rzeczywiście w Krajowym Rejestrze Sądowym określono szerszy zakres jego działalności. Złożone przez niego polisy odnoszą się do faktycznie wykonywanej działalności i potwierdzają spełnienie warunku udziału w postępowaniu. Zamawiający protest w całości oddalił, więc wykonawca odwołał się do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie. Uznała, że wykonawcy powinni przedstawić polisy potwierdzające posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w zakresie rzeczywiście wykonywanej działalności.

Według KIO polisa potwierdzająca posiadanie ubezpieczenia w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej nie musi być tożsama z pełnym zakresem działalności firmy ujawnionym w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wystarczy, że ubezpieczenie odnosi się do faktycznie wykonywanej przez firmę działalności. Przedstawione przez zwycięskiego wykonawcę polisy ubezpieczeniowe potwierdzały zawarcie umów ubezpieczenia na cały faktycznie wykonywany przedmiot działalności. Odwołujący się wykonawca nie udowodnił, że zakres faktycznie wykonywanej przez zwycięzcę działalności jest szerszy niż zakres objęty polisami. Izba nie uznała za wiarygodny dowód wydruku stron internetowych i zdjęć, które miały świadczyć o prowadzeniu działalności gospodarczej w szerszym zakresie niż objęty ubezpieczeniem. Zatem nie było podstaw do wykluczenia zwycięskiego oferenta.

Sygn. akt KIO/UZP 429/08

Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

OPINIA

Piotr Trębicki, radca prawny, szef zespołu zamówień publicznych w Kancelarii Gessel w Warszawie

Piotr Trębicki

radca prawny, szef zespołu zamówień publicznych w Kancelarii Gessel w Warszawie

Przedmiotem badania przez zamawiającego powinno być tylko ubezpieczenie wykonawców w zakresie zamawianej usługi wyceny nieruchomości. Tak należałoby interpretować to postanowienie s.i.w.z. Wnosząc odwołania dotyczące wyboru ofert konkurentów, musimy także pamiętać, że zamawiający nie jest żadnym cenzorem ani kolejnym organem kontroli państwowej, badającym prawidłowość prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców. Nie powinien zatem zamawiającego interesować zakres ochrony ubezpieczeniowej wykonawców.

Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...