Polisy AC: umowa na kilka lat daje gwarancję niezmiennej składki

Marcin Jaworski
rozwiń więcej
Kupując umowę AC na kilka lat, mamy gwarancję tej samej wysokości składki bez względu na liczbę wypadków. To na razie mało popularne rozwiązanie.
Ciągłe informacje o możliwych zmianach cen polis AC czy OC powinny skłaniać klientów do poszukiwania możliwości zawarcia umowy na kilka lat, z gwarancją wysokości składki. W wolnej sprzedaży takich polis nie ma - są dostępne tylko w komisach czy salonach samochodowych, przy okazji zakupu auta na kredyt lub w leasingu. Dostępność takich ofert i ich zakres są coraz szersze, bo instytucje kredytujące zakup aut coraz częściej podpisują takie umowy. Nad wprowadzeniem takiej oferty myśli np. Santander Bank. Mają ją już Dominet Bank, GE Money Bank czy GMAC Bank. W Dominecie takie polisy stanowią zaledwie około 1 proc. ogółu zawieranych umów komunikacyjnych (najczęściej zawieranych na dwa, trzy lata). W GMAC Banku jest to około 10 proc., ale firma chce położyć większy nacisk na ich sprzedaż.

- Chcemy podpisać umowę z drugim ubezpieczycielem, dającą szersze warunki niż obecnie obowiązujące - mówi Hubert Skotkowski, członek zarządu GMAC Banku.

Możliwość zawarcia umowy na kilka lat dotyczy tylko umów AC. W przypadku OC umowy muszą być zawierane na rok. Dlatego za takie polisy trzeba płacić w gotówce, co roku.

- Jedyną możliwością jest ustalenie stałej ceny za OC, np. na 4-5 lat i takie rozwiązanie funkcjonuje w niektórych programach, tylko pod warunkiem wykupienia AC wieloletniego - mówi Piotr Gortatowicz z firmy pośrednictwa ubezpieczeniowego Promesa.

Z polisami AC jest łatwiej, bo tu można zawierać umowy wieloletnie i w związku z tym włączyć składkę w koszt kredytu. Przy czym towarzystwa ograniczają długość takich umów do 4-5 lat. Dłuższy okres oznacza dla nich zbyt duże ryzyko, bo nie wiadomo, jak stawki zachowają się w tak długim okresie. Chętnie wchodzą jednak w taką współpracę, bo od razu dostają całą składkę za cały okres ubezpieczenia. Płaci ją bank i rozlicza się z klientem, który reguluje kolejne raty wraz z płatnością kredytu.

- Jedynym rozwiązaniem dyscyplinującym kierowców jest wprowadzenie tzw. udziałów własnych, czyli określenia części szkody, którą klient musi pokrywać z własnej kieszeni - mówi Piotr Gortatowicz.

Ale to rozwiązanie jest z kolei niemile widziane przez instytucje kredytujące. Dla nich oznacza to większe ryzyko powstania sytuacji, w której odszkodowanie za rozbite auto nie wystarczy na spłatę kredytu. Stąd starają się unikać wszelkich zapisów, które będą powodowały zmniejszenie zakresu ochrony po szkodzie. Jednak klienci nie korzystają z takich ofert, głównie dlatego, że spora część jest w stanie dostać znacznie lepsze oferty jednoroczne. Towarzystwo musi tak ustalać składkę, żeby mieć rezerwę na osoby, które będą miały np. 2-3 szkody w roku, a nie będzie można podwyższyć im składki.

MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...