Będzie można pozyskiwać grunty od prywatnych właścicieli

Daria Stojak
rozwiń więcej
Nowe prawo - Maksymalny limit rozszerzenia specjalnej strefy ekonomicznej nie może przekroczyć 20 tys. ha. Gminy uzyskały prawo powoływania większości członków zarządu strefy ekonomicznej.
4 sierpnia weszła w życie znowelizowana ustawa z 30 maja 2008 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz.U. nr 118, poz. 746). Zgodnie z nią specjalna strefa ekonomiczna (SSE) może być ustanowiona na gruntach prywatnych. Dotychczas było to możliwe jedynie w stosunku do nieruchomości Skarbu Państwa lub gminy, przez co SSE były ograniczone do 12 tys. ha. Zmieniona ustawa umożliwi powiększenie obszaru stref o kolejne 8 tys. ha. Dzięki temu firmy, które już istnieją, ale nie znalazły miejsca w specjalnej strefie ekonomicznej, będą mogły się rozwijać.

- Z całą pewnością przedsiębiorcy skorzystają na nowych przepisach, które znacznie zwiększą ich możliwości inwestycyjne - twierdzi Anna Świdkiewicz z Auto Galerii, działającej w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Nowe miejsca pracy

Warunkiem pozyskania nowych gruntów pod inwestycje jest utworzenie przez przedsiębiorcę nowych miejsc pracy. W przypadku dużych inwestycji obejmowanie prywatnych gruntów będzie uzależnione od stopy bezrobocia w powiecie lokalizacji strefy. Na tej podstawie określona została wymagana wartość wydatków inwestycyjnych pomiędzy 5 a 45 mln euro, a liczba nowych miejsc pracy w przedziale od 50 do 250. W Polsce wschodniej wartości te będą niższe o 30 proc. Ponadto inwestycja musi dotyczyć usług badawczo-rozwojowych, informatycznych, centrów telefonicznych, rachunkowości i kontroli ksiąg, księgowości.

Dla gmin istotne znaczenie ma zniesienie zapisu przyznającego ministrowi gospodarki prawo powoływania większości członków zarządu SSE.

- To gminy powinny mieć wpływ na operacyjną działalność spółek zarządzających,gdyż najlepiej wiedzą, jak ma być zagospodarowany obszar strefy i to one wydają najwięcej pieniędzy na uzbrojenie terenów przez nie zarządzanych - mówi Piotr Wojaczek.

Limit pomocy publicznej

Nowa będzie też treść zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie SSE, w którym precyzyjnie określony będzie maksymalny limit pomocy publicznej w ramach jednego projektu inwestycyjnego.

- Zasady udzielania pomocy publicznej w ramach programu specjalnych stref ekonomicznych, biorąc pod uwagę likwidowane nowelą ustawy powody do rozbieżności interpretacyjnych, będą teraz znacznie bardziej zbliżone do tych przewidzianych w prawie Unii - tłumaczy Piotr Wojaczek.

Teraz zmiana treści zezwolenia strefowego będzie dopuszczalna tylko w przypadku obniżenia poziomu zatrudnienia o więcej niż 20 proc., zwiększenia limitu pomocy publicznej czy kryteriów dotyczących rozszerzenia SSE na grunt prywatny.

14 specjalnych stref ekonomicznych znajduje się obecnie na terenie Polski

10 mld zł zainwestowano we wszystkich SSE w 2007 roku

Daria Stojak

daria.stojak@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...