Został tydzień na opłatę na środowisko

Mariusz Gawrychowski
rozwiń więcej
Raz na pół roku przedsiębiorcy mają obowiązek uiszczenia opłaty środowiskowej. Za I półrocze 2008 r. muszą to zrobić w ciągu najbliższego tygodnia.

Przedsiębiorcy sygnalizują, że często nie wiedzą o obowiązku uiszczenia opłaty na środowisko lub mają duży problem z jej wyliczaniem. Eksperci szacują, że może to dotyczyć nawet 100 tys. firm. Jednak nie tylko ich, bo opłaty ponoszą także podmioty, które nie są przedsiębiorcami, takie jak szpitale, szkoły czy urzędy, a nawet w określonych przypadkach osoby fizyczne.

Obowiązek ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska nakłada na firmy i inne podmioty ustawa Prawo ochrony środowiska. Według niej opłata jest odprowadzana do urzędów marszałkowskich w cyklu półrocznym. Firmy, które jej nie zapłaciły za I półrocze 2008 r., mają czas tylko do końca lipca. W przypadku II półrocza terminem jej wniesienia będzie koniec stycznia 2009 r. Od tej zasady są jednak wyjątki.

- Do 30 czerwca, po zakończeniu cyklu produkcji, należy ponieść opłatę zryczałtowaną za odprowadzane ścieki pochodzące z chowu lub hodowli ryb, innych niż łososiowate lub innych organizmów wodnych. Natomiast do 31 stycznia opłata musi zostać zapłacona, gdy w poprzednim roku kalendarzowym na składowisku odpadów umieszczono odpady - wyjaśnia Marek Krzemiński, dyrektor ds. rozwoju produktów w firmie Atmoterm.

Za niewniesione w terminie opłaty doliczane są odsetki za zwłokę - do 20 proc. w skali roku. Zaległe opłaty ulegają przedawnieniu po pięciu latach, licząc od końca roku, kalendarzowego, w którym upłynął termin jej płatności.

Do wyliczenia tego ekologicznego podatku służy ewidencja zanieczyszczeń, którą zgodnie z prawem powinien prowadzić każdy przedsiębiorca. Wysokość opłaty jest wyliczana na podstawie wpisów do ewidencji. Obowiązek wnoszenia podatku hipotetycznie ciąży nawet na przedsiębiorcy, który ma jeden samochód służbowy lub piec grzewczy. Większe firmy stosują do wyliczania opłaty specjalistyczne oprogramowanie, w przypadku mniejszych wystarcza odpowiednio przygotowany arkusz kalkulacyjny.

Marek Krzemiński zwraca uwagę, że w jeśli stawka za emisję zanieczyszczeń jest zryczałtowana, to wyliczenie opłaty nie powinno stanowić problemu. Tak jest np. z opłatami za używanie niewielkich (do 5 MW) kotłów czy spalanie paliw w silnikach. Nie jest liczona ryczałtem w przypadku spawania czy zużycia farb i rozpuszczalników.

Na koniec najważniejsza zasada - przedsiębiorca nie musi uiszczać żadnej opłaty, jeśli jej wysokość nie przekracza 400 zł. To nie zwalnia jednak z obowiązku przedstawienia urzędowi marszałkowskiemu wykazu emitowanych zanieczyszczeń oraz należnych opłat. Niezłożenie na czas takiego wykazu jest traktowane jak uchylenie się od obowiązku uiszczenia opłaty.

Jak regulować opłaty za korzystanie ze środowiska

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2008 r. nr 25, poz. 150 ze zm.).

Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...