Od stycznia ZUS ustali wysokość świadczenia dla rencisty na podstawie kapitału emerytalnego

Bożena Wiktorowska
rozwiń więcej
Od 1 stycznia 2009 r. zmienią się zasady przyznawania rent z tytułu niezdolności do pracy. Będą wyliczane na podstawie wpłaconych do ZUS składek na emeryturę.

ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zakończyło konsultacje społeczne projektu nowelizacji z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późń. zm.). Bożena Diaby, dyrektor Biura Prasowego MPiPS, mówi, że w piątek będzie on przedmiotem tzw. konferencji uzgodnieniowej ministerstw.

- Termin skierowania projektu pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów zależy od tego, czy poszczególne resorty zgłoszoną uwagi - dodaje Bożena Diaby.

Resort pracy proponuje, aby od przyszłego roku osoby niezdolne do pracy otrzymywały nowe renty kapitałowe. Wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy będzie wyliczana nową metodą. Będzie równa sumie zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego zapisanych na koncie ubezpieczonego w ZUS, podzielonej przez tzw. dalsze trwanie życia osoby w wieku 60 lat. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy będzie wynosiła 75 proc. tej kwoty. Członkowie otwartych funduszy emerytalnych będą mieć podwyższony stan konta emerytalnego o kwotę składek, które zostały odprowadzone do II filara. Ich świadczenia będą więc wyliczane tak, jakby członkami OFE nie byli. Według Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, który ustosunkował się do projektu w ramach jego konsultacji, nowa formuła wyliczania świadczeń spowoduje, że duża ich część będzie bardzo niska.

Równocześnie resort proponuje, aby osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą dalej pracować, a ich staż ubezpieczeniowy jest krótki miały go uzupełniony w taki sposób jakby pracowały 30 lat, a nie 25 lat, jak jest obecnie. Różnica ta wynika z tego, że przy obliczaniu renty według nowej formuły nie będą uwzględniane tzw. okresy nieskładkowe (na przykład studia).

Poparcie pracodawców m.in. Związku Rzemiosła Polskiego zyskała proponowana przez resort pracy zmiana zasad wypłaty świadczeń rencistów, którzy dodatkowo pracują. Obecnie renta jest zmniejszana, jeśli kwota przychodu przekroczy 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał (obecnie 2029,90 zł). Jeśli przychód przekroczy 130 proc. średniej płacy (obecnie 3769,80 zł) ZUS w ogóle zawiesza wypłatę renty. Od przyszłego roku renta ma w ogóle nie ulegać zmniejszeniu i zawieszeniu ze względu na wysokość przychodów z pracy. Ma to pozwolić na zwiększenie aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych. Według Elżbiety Arciszewskiej, przewodniczącej Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów takie rozwiązanie zachęci takie osoby do poszukiwania pracy. Resort pracy zaproponował też, aby prawo do dodatkowej pracy bez groźby zmniejszenia lub zawieszenia świadczenia miały także osoby niezdolne do pracy otrzymujące rentę rodzinną.

11 tys. rent zmniejszał lub zawieszał ZUS w 2007 roku z powodu przekroczenia dopuszczalnych kwot przychodów

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...