Szkolenie od firmy nie jest przychodem pracownika

Łukasz Zalewski
rozwiń więcej
Szkolenia związane z wykonywaniem pracy nie są przychodem pracownika. Zwolnienie z podatku szkoleń osób zatrudnionych nie zależy od akredytacji MEN. Firma zaliczy do kosztów wydatek na szkolenie związane z pracą pracownika.

Zapadły dwa korzystne wyroki sądów administracyjnych dotyczące opodatkowania szkoleń pracowników. WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 1915/07) oraz WSA w Poznaniu (sygn. akt I SA/Po 1597/07) uznały, że w przypadku gdy pracownicy są zobowiązani do wzięcia udziału w szkoleniu i uczestniczą w nim w ramach wykonywanych obowiązków ze stosunku pracy, to nie można kosztu tych szkoleń uznać za przychód uczestników szkolenia. Warszawski sąd uznał ponadto, że zwolnienia od podatku dochodowego szkoleń pracowników nie można uzależniać od posiadania przez podmiot szkolący akredytacji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Gazeta Prawna informowała już w styczniu o niekorzystnych dla podatników interpretacjach organów podatkowych (GP nr 19/2008).

Źródło przychodu

Dotychczas organy podatkowe i resort finansów twierdziły, że wartość nieodpłatnych świadczeń dokonanych przez pracodawcę na rzecz pracowników jest ich źródłem przychodu ze stosunku pracy, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Chodzi o sytuację, gdy pracownik otrzymał od pracodawcy możliwość skorzystania ze szkolenia lub skorzystał z niego. Takie stanowiska organy podatkowe przedstawiły również w dwóch omawianych sprawach, w których dokonały m.in. interpretacji art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Przepis ten wskazuje przychody, które należy uznać za przychód ze stosunku pracy. Należy do nich zaliczyć wszelkie wypłaty pieniężne, wartość pieniężną świadczeń w naturze, świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika oraz wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub częściowo odpłatnych.

Zdaniem WSA w Poznaniu kluczowe dla rozstrzygnięcia jest to, że pracodawca poniósł wydatek na pracownika, a nie za pracownika, ponieważ w przypadku gdy szkolenie opłacone przez pracodawcę jest związane z obowiązkami pracownika na zajmowanym stanowisku, pracodawca będzie mógł ten wydatek zaliczyć do kosztów. Celem poniesienia takiego kosztu jest więc osiągnięcie przychodu przez spółkę. Zatem nie można kosztu tych szkoleń uznać za przychód uczestników szkolenia. Podobnie argumentował sąd warszawski.

Akredytacja niepotrzebna

Zarówno WSA w Warszawie, jak i w Poznaniu odniosły się do szkoleń niezwiązanych bezpośrednio z czynnościami wykonywanymi przez pracowników na stanowisku pracy albo mających na celu podniesienie ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia pracowników.

- W takich przypadkach zastosowanie znajdą przepisy art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT - czytamy w pisemnym uzasadnieniu poznańskiego wyroku. Przepis ten stanowi, że wolna od podatku jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika.

WSA w Warszawie zwrócił natomiast uwagę, że aby skorzystać ze zwolnienia określonego w tym przepisie, firma szkoląca nie musi posiadać akredytacji MEN.

- Posiadanie akredytacji przez podmiot szkolący pozostaje, zdaniem sądu, bez wpływu na zwolnienie danego szkolenia z opodatkowania u pracownika, jeżeli związane to jest z wykonywaną pracą - stwierdza sąd. Dodaje, że szkolenia te nie podlegałyby opodatkowaniu niezależnie od spełnienia wymogów akredytacyjnych, ponieważ wolna od podatku (z pewnymi wyjątkami) jest wartość przyznanych świadczeń, zgodnie z odrębnymi przepisami, przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika. Przepis odnosi się więc do rodzaju przyznanych świadczeń, a nie do podmiotu, który prowadzi szkolenie.

Korzystne wyroki

Eksperci zgadzają się z tezami omawianych orzeczeń WSA w Warszawie i WSA w Poznaniu.

Zdaniem Pawła Wójciaka, doradcy podatkowego w Europejskim Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej, stanowisko WSA dotyczące powstania przychodu u pracownika pozwala przyjąć, że kluczowa jest odpowiedź na pytanie, kto odnosi największe korzyści z takiego szkolenia.

- Jeśli szkolenie wiąże się z obowiązkami pracowniczymi, trudno jest mówić o przysporzeniu majątkowym pracownika. Wyraźne korzyści odnosi z tego tytułu pracodawca, przez co przychód po stronie pracownika nie wystąpi - powiedział ekspert.

Zdaniem Filipa Świtały, dyrektora departamentu podatkowego BDO Numerica, ważne jest to, że sądy dostrzegły, iż szkolenia związane z bieżącym wykonywaniem pracy są naturalnym składnikiem procesu zatrudnienia i pracy, i dotyczą pracownika, ale nie on jest tu podmiotem otrzymującym korzyść, lecz pracodawca. Ekspert zwrócił także uwagę, że sąd warszawski nie zgodził się z długo rozpowszechnianą przez organy podatkowe tezą, że zwolnienie podatkowe uzależnione jest od posiadania przez prowadzącego szkolenie akredytacji MEN.

- Sąd trafnie zauważył, że przepis zwalniający przychody odnosi się do rodzaju szkoleń, a nie statusu podmiotu prowadzącego szkolenie - stwierdza Filip Świtała.

Z kolei Jerzy Bielawny, doradca podatkowy z Instytutu Studiów Podatkowych, dodaje, że błędne było uzależnianie przez organy podatkowe zwolnienia od podatku od istnienia akredytacji, która nie ma wpływu na jakość szkolenia oraz nie ma znaczenia dla pracodawcy jako zamawiającego. Dlatego - jego zdaniem - merytorycznie oba wyroki są zasadne.

Jakie szkolenia

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz zaleWski

lukasz.zalewski@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...