Wierzyciele będą mogli żądać zabezpieczenia

Tomasz Suchar
rozwiń więcej
Rządowy projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych przyznaje wierzycielom spółek akcyjnych prawo żądania i sądowego zabezpieczenia także roszczeń niewymagalnych.

ZMIANA PRAWA

Zgodnie z obecnymi regulacjami od uchwały walnego zgromadzenia o obniżeniu kapitału zakładowego wierzycielom spółki akcyjnej przysługuje sprzeciw. O obniżeniu kapitału zarząd spółki musi niezwłocznie poinformować i wezwać wierzycieli do wniesienia sprzeciwów w terminie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia uchwały.

Nieprecyzyjne przepisy

Obecne brzmienie k.s.h. może jednak budzić wątpliwości co do postaci ochrony prawnej wierzycieli. Spółka, zgodnie z art. 456, powinna zaspokoić lub zabezpieczyć wierzycieli, którzy wnieśli w odpowiednim terminie sprzeciw. Z przepisu wynika zatem, że spółka nie ma obowiązku zaspokojenia wierzycieli, lecz może dokonać zabezpieczenia ich zobowiązań. Proponowane rozwiązanie przesądza, że spółka będzie musiała spełnić wymagalne roszczenia.

Zdaniem ekspertów ponieważ k.s.h. nie wprowadza żadnych przesłanek zasadności sprzeciwu, w praktyce dochodzi do nadużyć ze strony wierzycieli. Bywa, że posługują się tym środkiem w celu opóźnienia wejścia uchwały o obniżeniu kapitału w życie. Katarzyna Chróścicka-Drzazga, radca prawny z kancelarii White & Case, uważa, że dzisiejsze przepisy niepotrzebnie dają wierzycielom spółki prawo do oprotestowywania obniżenia kapitału, nie stanowiąc równocześnie skutecznego zabezpieczenia ich praw.

Roszczenie zamiast sprzeciwu

Środkiem prawnym przysługującym wierzycielom zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami mają być roszczenia przeciwko spółce.

Zdaniem Wojciecha Warskiego z firmy Softex Data, oparcie procedury spłaty wierzycieli o roszczenia będzie korzystne dla spółek.

- O ile roszczenia są relatywnie łatwo weryfikowalne, to sprzeciwy opóźniające obniżenie kapitału mogły być zgłaszane bez faktycznego uzasadnienia. Nie można było ich odrzucić bez postępowania procesowego - tłumaczy ekspert.

Sądowe zabezpieczenie

Projekt nowelizacji przyznaje wierzycielom prawo domagania się sądowego zabezpieczenia roszczeń niewymagalnych, które powstały przed dniem podjęcia uchwały o obniżeniu kapitału zakładowego i zostały zgłoszone. Według Wojciecha Warskiego taka możliwość jest ważna, gdyż określenie procedury postępowania usuwa dowolność traktowania zobowiązań niewymagalnych.

Aby uzyskać takie zabezpieczenie, wierzyciele będą musieli uprawdopodobnić, że planowane obniżenie kapitału zagraża zaspokojeniu roszczeń, oraz fakt, iż nie otrzymali od spółki zabezpieczenia. To na wierzycielach spoczywać ma ciężar wykazania zasadności zabezpieczenia. Dzisiaj spółka może odmówić zabezpieczenia, posługując się zarzutem nadużycia prawa przez wierzycieli.

Katarzyna Chróścicka-Drzazga uważa, iż dobrze się stało, że podjęto próbę sprecyzowania sposobu zabezpieczenia niewymagalnych roszczeń. Obecnie wierzyciele żądający zabezpieczenia nie mogą narzucić spółce żadnego rozwiązania.

Zaznacza, iż zabezpieczenie w formie depozytu sądowego, z którego będzie można zrezygnować wyłącznie z ważnych powodów, jest przesądzone. Powoduje, że w przypadku obniżenia kapitału spółki musiałaby ona zamrozić w sądzie gotówkę w wysokości wszystkich niewymagalnych zobowiązań.

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

TOMASZ SUCHAR

tomasz.suchar@infor.pl

OPINIA

MICHAŁ ROMANOWSKI

Kancelaria Romanowski i Wspólnicy

Obecnie spółka może odmówić udzielenia zabezpieczenia wyłącznie z powołaniem się na zarzut nadużycia prawa podmiotowego przez wierzyciela, co w praktyce jest trudne. Wierzyciele wykorzystują to, podnosząc bezpodstawne roszczenia. Obawy, że zmiana k.s.h. spowoduje nadmierne osłabienie sytuacji wierzycieli, są nieuzasadnione. Postępowanie o rejestrację obniżenia kapitału zakładowego, postępowanie naprawcze, względnie z powództwa o udzielenie zabezpieczenia umożliwiają sądową weryfikację zasadności roszczeń wierzycieli oraz ich wyegzekwowanie.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...