Firmy: drożejący prąd pogarsza konkurencyjność przemysłu

Duzi odbiorcy energii elektrycznej na Śląsku - głównie kopalnie, huty i kooperujący z nimi przemysł - alarmują, że znaczące podwyżki cen prądu pogorszą ich konkurencyjność. Postulują rozwiązania łagodzące skutki wzrostu cen.

Rosnące koszty energii mają duże znaczenie m.in. dla skoncentrowanego w dużej części na południu Polski hutnictwa żelaza i stali, które rocznie pobiera ok. 6 proc. krajowego zużycia energii. Wraz z hutami metali nieżelaznych udział ten wynosi ok. 10 proc.

Ogółem przemysł konsumuje 70 proc. krajowej podaży energii. Za energochłonne, obok hutnictwa, uznaje się też np. przemysł cementowy czy chemiczny.

Z danych skupiającej producentów stali Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH) wynika, że w tym roku sektor hutniczy został dotknięty wyjątkowo wysoką podwyżką cen energii - o ok. 17 proc. w styczniu i zapowiedzią kolejnej, o ponad 20 proc. jeszcze wiosną.

"Dla energochłonnego przemysłu hutniczego oznacza to wzrost kosztów, bez możliwości wzrostu cen wyrobów, bo te dyktuje otwarty międzynarodowy rynek" - ocenia prezes HIPH Romuald Talarek.

Wkrótce Izba zamierza przedstawić rządowi swoje propozycje złagodzenia skutków podwyżek dla dużych odbiorców. Mogłoby to być np. obniżenie akcyzy na energię dla firm stosujących energochłonne technologie produkcji czy wspieranie budowy tzw. rozproszonych źródeł energii w oparciu o odpadowe ciepło technologiczne oraz gazy powstające w produkcji hut i koksowni. Energia z takich źródeł miałaby zostać uznana za równoważną tej, pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych. Więcej prądu dla dużych odbiorców mogłoby też być sprzedawane na giełdzie energii.

Duzi odbiorcy energii sugerują również zmiany w podatku akcyzowym. Jego wprowadzenie w 2002 roku - w ocenie klientów przemysłowych - nie wymusiło obniżki kosztów wytwarzania prądu, ale w większości dodatkowo obciążyło odbiorców końcowych.

W rynkowej cenie energii udział obciążeń wynikających z akcyzy oraz z obowiązku zakupu przez dystrybutorów energii odnawialnej i ze źródeł skojarzonych wynosi ok. 25 proc. Odbiorcy przemysłowi, posiadający własne elektrociepłownie, obciążani są akcyzą także od energii produkowanej na własne potrzeby.

Podwyżka cen energii dotknęła również kopalnie węgla kamiennego. Według Zbigniewa Madeja, rzecznika największej górniczej spółki - Kompanii Węglowej, wzrost ceny (średnio za energię i dystrybucję) o 17 proc. ma znaczący wpływ na koszty, zwiększając je o ok. 60 mln zł rocznie. Kompania polemizuje ze zrzucaniem winy za wzrost cen prądu na drożejący węgiel.

"Przeprowadziliśmy szczegółową analizę, która dowiodła, że wzrost ceny węgla dla energetyki średnio o 11 proc., z jakim mamy do czynienia w tym roku, może przełożyć się na finalny wzrost ceny prądu u odbiorcy finalnego maksymalnie o 2,5 proc." - powiedział Madej.

Jego zdaniem, ubiegłoroczny spadek wydobycia węgla energetycznego nie przełożył się na braki tego surowca w elektrowniach.
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...