Małym firmom Unia sfinansuje nawet 90 proc. kosztów szkolenia pracowników

Jolanta Góra
rozwiń więcej
Wysokość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego na projekty podnoszące kwalifikacje pracowników zależy od rodzaju szkolenia i wielkości firmy. Większą pomoc otrzymają małe i średnie firmy.

Unia Europejska w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego będzie pokrywała do 80 proc. kosztów szkoleń o charakterze ogólnym dla mikro, małych i średnich firm. Dla dużych przedsiębiorców ten próg wynosi maksymalnie 60 proc.

Dotacje do szkoleń specjalistycznych są znacznie niższe. W ich przypadku małe i średnie firmy mogą liczyć na zwrot do 45 proc. kosztów, a duże firmy do 35 proc. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa to takie, w których liczba pracowników nie przekracza 250 osób, roczny obrót wynosi 50 mln euro i/lub roczny bilans 43 mln euro.

Preferencje dla ogólnych

Szkolenia ogólne, teoretyczne lub praktyczne pozwalają zdobyć kwalifikacje przydatne nie tylko u aktualnego pracodawcy. Oznacza to, że mogą być wykorzystane nie tylko w danej firmie, ale także u innych przedsiębiorców lub w innych obszarach działalności.

Natomiast szkolenie specjalistyczne jest bezpośrednio związane z zajmowanym lub przyszłym stanowiskiem pracy danej osoby. Wiedza zdobyta podczas takiego szkolenia nie może być zatem wykorzystana przez pracownika w innej firmie. Za takie szkolenie można na przykład uznać kurs obsługi specjalistycznego programu komputerowego, opracowanego wyłącznie na potrzeby danej firmy.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wyjaśnia, że specjalistyczny charakter szkolenia sprawia, że przedsiębiorstwo, podnosząc kwalifikacje pracownika, staje się bardziej konkurencyjne w stosunku do innych firm działających w danej branży albo w danym sektorze. Tym samym zagraża to równowadze wymiany handlowej na wspólnym rynku. Dlatego na takie szkolenia przyznawana jest niższa pomoc.

Może się jednak zdarzyć, że projekt będzie zawierał elementy szkolenia specjalistycznego i ogólnego. Ministerstwo wyjaśnia, że w takim przypadku całe szkolenie będzie uznane za specjalistyczne.

Bonus za położenie

Dotacja w ramach POKL może być dodatkowo zwiększona o 10 pkt proc. Stanie się tak, gdy firma szkoli osoby w tzw. gorszym położeniu. W takim przypadku mała firma, organizując szkolenie ogólne, pokrywa jedynie 10 proc. wydatków. Do pracowników znajdujących się w gorszym pozłożeniu zalicza się:

• osoby, które nie ukończyły 25 lat, a przed podjęciem pracy w firmie wysyłającej je na szkolenie nie pracowały i nie prowadziły działalności gospodarczej,

• osoby zatrudnione w firmie, która wysyła je na szkolenie, nie dłużej niż na sześć miesięcy, które przed podjęciem tej pracy były bezrobotne przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy,

• osoby pozostające bez zatrudnienia i nieprowadzące własnej działalności gospodarczej przez co najmniej 36 miesięcy poprzedzających dzień zatrudnienia w firmie wysyłającej na szkolenie,

• osoby, które ukończyły 45 lat, mające wykształcenie co najwyżej średnie,

• osoby niepełnosprawne.

Firma ze strategią

Największą szansę na dofinansowanie będą mieli pracodawcy, którzy już od dłuższego czasu prowadzą w swoim przedsiębiorstwie politykę szkoleniowo-doradczą.

Dlatego do momentu ogłoszenia pierwszych konkursów dla firm (w ramach tzw. Poddziałania 8.1.1) warto dokładnie przeanalizować potrzeby szkoleniowe swoich pracowników.

Projekt ubiegający się o dotacje powinien bowiem nie tylko spełniać cele i założenia Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, ale również odpowiadać na udokumentowane potrzeby pracowników. Tylko bowiem uzasadnione szkolenia mogą zwiększyć konkurencyjność firmy.

WYDATKI KWALIFIKOWANE

Dofinansowanie w POKL przysługuje tylko do tzw. wydatków kwalifikowalnych. Są to udokumentowane, faktycznie poniesione wydatki niezbędne do realizacji projektu, zgodnie z zatwierdzonym budżetem projektu. Do kosztów niekwalifikowalnych należą m.in. podatek VAT, jeśli podlega zwrotowi lub odliczeniu oraz składki na Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach wynagrodzeń personelu. Planowane w ramach projektu wydatki muszą być przedstawione w formie budżetu zadaniowego (koszty bezpośrednie).

JOLANTA GÓRA

jolanta.gora@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...