Prognozy GP: w 2008 roku ponad 5 proc. wzrostu PKB

Mirek Kuk
rozwiń więcej
Mimo spowolnienia na świecie polska gospodarka powinna się nadal szybko rozwijać. Rosnąca w I półroczu inflacja wyhamuje pod koniec roku i osiągnie poziom 3,7 proc.. Złoty pozostanie mocny do euro, ale eksperci nie wykluczają przejściowego osłabienia naszej waluty.

Ekonomiści są zgodni, że polski produkt krajowy brutto będzie się w 2008 roku rozwijać w tempie nieco wyższym niż 5 proc.

- Tempo rozwoju w granicach 5 proc. przy oczekiwanym spowolnieniu na świecie to znak, że gospodarka jest odporna na zawirowania zewnętrzne - mówi Aleksandra Świątkowska, ekonomistka PKO BP.

- Dobra kondycja gospodarki to zasługa nadal silnego popytu wewnętrznego, dochody ludności rosną, inwestycje, choć nieco słabiej, też będą rosły - dodaje Marta Petka, ekonomistka Raiffeisen Banku.

Zdaniem części ekonomistów ewentualne echa spowolnienia gospodarki światowej dotrą do Polski w drugim lub trzecim kwartale.

W drugiej połowie roku tempo wzrostu gospodarczego może obniżyć się do poniżej 5 proc. Powodem może być otoczenie zewnętrzne, ale też podwyżki stóp procentowych w Polsce.

- Nie będzie to miało natychmiastowego przełożenia na gospodarkę, ale może pogorszyć klimat inwestycyjny - ocenia Piotr Bujak z Banku Zachodniego WBK.

Ale zaraz dodaje, że niższe tempo PKB nie będzie oznaczać zasadniczej zmiany cyklu koniunkturalnego.

- To raczej trwałe zejście z wzrostem gospodarczym w okolice 5 proc. Dopóki nie poprawi się sytuacja w najbliższym otoczeniu Polski, a w kraju nie dojdzie do dalszych reform dynamizujących gospodarkę, to trudno oczekiwać powrotu dynamiki PKB do 6 i więcej procent - podkreśla ekonomista BZ WBK.

Styczniowe dane wskazują, że mimo wysokiej dynamiki PKB z pierwszego kwartału ubiegłego roku wzrost PKB w pierwszych trzech miesiącach tego roku nie powinien być bardzo zniekształcony przez efekt bazy.

- Pierwszy kwartał może okazać się zaskakująco dobry pomimo wysokiej bazy z ubiegłego roku. Tak przynajmniej wynika z danych styczniowych - łagodna zima sprzyja budownictwu, wyższe dochody ludności sprawiają, że konsumpcja też radzi sobie dobrze - ocenia ekonomista BZ WBK.

Ceny w górę

Wraz z ciągle silnym wzrostem PKB inflacja, przynajmniej do lata, utrzyma się na wysokim poziomie. Ekonomiści przyznają, że prognoza wzrostu cen nastręcza wielu trudności - wystarczy zaznaczyć, że różnica między najwyższą prognozą wskaźnika CPI na koniec roku a najniższą to 1,5 pkt proc.

- Prognozowanie inflacji w 2008 roku jest obarczone dużą niepewnością. Jest kilka czynników, które w efekcie mogą zmieniać wskaźnik o kilka dziesiątych procenta. Naszym zdaniem po okresie utrzymywania się inflacji powyżej 4 proc. do jesieni, później nastąpi jej spadek do ok. 3,5 proc. na koniec roku, na co wpływ będzie miał efekt bazy, ale także prawdopodobnie niższe ceny ropy i obniżające tempo inflacji czynniki globalizacyjne - mówi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.

Złoty ciągle silny

Po umocnieniu się złotego do euro w ciągu ostatnich kilku miesięcy ekonomiści spodziewają się stabilizacji kursu polskiej waluty. Większą zmiennością ma cechować się zachowanie złotego względem dolara.

- W drugiej połowie roku oczekujemy znacznego umocnienia dolara do euro, ponieważ wszystkie złe informacje o gospodarce amerykańskiej są już raczej w cenach. Efektem umocnienia dolara do euro będzie wzrost kursu amerykańskiej waluty do złotego na koniec roku do poziomu ok. 2,52 - ocenia Marta Petka.

Mimo stabilizacji kursu do euro, niewykluczone jest chwilowe osłabienie polskiej waluty.

- Latem złoty może się osłabiać ze względu na wypłaty dywidend przez spółki z udziałem zagranicznego kapitału. Nadal jesteśmy w trendzie umacniającym, choć tempo wzrostu wartości złotego może spowolnić ze względu na pogarszający się bilans płatniczy, a także na niepewność co do sytuacji w światowej gospodarce - twierdzi Marcin Bilbin, analityk rynków finansowych w Pekao.

Prognozy GP: wskaźniki gospodarcze w 2008 roku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mirek Kuk

miroslaw.kuk@infor.pl

OPINIA

KRZYSZTOF RYBIŃSKI

były wiceprezes NBP

Trendy w gospodarce nie ulegają gwałtownym zmianom z kwartału na kwartał. Mimo utrzymującej się niepewności na rynkach światowych perspektywy są dobre - inwestycje rosną, spożycie dzięki wzrostowi wynagrodzeń także, a Polska jest nadal atrakcyjna dla inwestorów zagranicznych. Ten rok zamknie się wzrostem PKB w okolicach 5,0 proc. Jednak niepewność pozostaje, bo nie wiadomo, jak się zakończy kryzys na rynku nieruchomości w USA. Gdyby okazało się, że amerykańska gospodarka przeżywa bardzo trudne lądowanie, wówczas w skali globalnej oznaczałoby to spowolnienie i z opóźnieniem dotarłoby do Polski. Ale wydaje się, że obecnie podejmowane przez FED i tamtejszy parlament działania pozwolą na uniknięcie spowolnienia gospodarczego i ten impuls zewnętrzny nie będzie dla Polski na tyle silny, by wybić ją ze ścieżki 5-proc. wzrostu.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...