Leasing: nowy sprzęt za 45 mld zł

Roman Grzyb
rozwiń więcej
Droższe kredyty przyniosły większe zainteresowanie ofertą leasingową. Według szacunków GP w tym roku ten rynek wzrośnie o 30-40 proc. Udział leasingu w inwestycjach w polskiej gospodarce wzrósł do 17,3 proc.

W ubiegłym roku wartość dóbr nabytych za pośrednictwem leasingu wzrosła o 50 proc. - powyżej 32,6 mld zł. Koniec roku przyniósł niewielki spadek tempa przyrostu nowych inwestycji w całej gospodarce, jednak branża leasingowa tego spowolnienia nie odczuwa. Szacujemy, że udział leasingu w inwestycjach w gospodarce polskiej wzrósł w ubiegłym roku do 17,3 proc. - mówi Andrzej Sugajski, dyrektor Związku Przedsiębiorstw Leasingowych.

Udział w inwestycjach na rynku ruchomości jest jeszcze większy - ok. 33,8 proc.

- Tylko w styczniu 2008 r. rynek leasingu pojazdów wzrósł o 31 proc. - szacuje Andrzej Sugajski.

W całym 2008 roku wartość rynku leasingowego może wzrosnąć o 30-40 proc. Nawet ewentualne spowolnienie gospodarcze niewiele branży zaszkodzi.

Kredyt czy leasing

Rata leasingowa jest często wyższa niż rata kredytu bankowego zaciągniętego na kupno danej nieruchomości lub ruchomości. To odstrasza, szczególnie małych przedsiębiorców. Argumentem za leasingiem może być jednak to, że można go wliczyć w koszty działania firmy. Przedsiębiorcy natomiast muszą być świadomi tego, że raty leasingowe także rosną w ślad za wzrostem stóp procentowych, bo firmy leasingowe również pożyczają pieniądze w bankach.

- Jeśli rosną stawki WIBOR lub LIBOR (zależnie od waluty), to także rata leasingowa musi się zwiększyć - mówi Zbigniew Szczygielski, dyrektor ds. leasingu firmy Gold Finance.

Nie zwiększają się tylko ostatnio marże firm leasingowych: wynoszą one od 2 do 5 proc.

Najczęściej leasingowane są samochody. Ten segment nadal będzie się rozwijał, choćby dlatego, że w 2007 roku tworzyły się kolejki firm zainteresowanych nabyciem ciągników siodłowych i naczep. Teraz te kolejki będą rozładowywane, ale popyt na usługi leasingowe w tym segmencie na pewno wzrośnie.

Każda oferta leasingowa jest indywidualnie przygotowana. Pozwala ona dopasować harmonogram spłat do przychodów przedsiębiorcy. Można założyć wyższą wpłatę wstępną lub mniejszą końcową kwotę wykupu - i odwrotnie. W zależności od tego można kształtować wysokość miesięcznych rat leasingowych.

Czekając na Euro 2012

Firmy leasingowe z optymizmem patrzą w przyszłość - także dlatego, że napływ środków unijnych i przygotowania do Euro 2012 zmuszą przedsiębiorców do kupowania nowych maszyn i pojazdów. Ponieważ polskim firmom często brakuje gotówki, leasing jest dla nich najlepszym i często jedynym rozwiązaniem.

Przedstawiciele branży leasingowej argumentują też, że przewagą leasingu nad kredytem bankowym jest mniejsza biurokracja. Leasingowany samochód lub maszyna pozostaje własnością firmy leasingowej. Z tego powodu przedsiębiorca nie jest tak dokładnie prześwietlany, jak robią to banki przy kredycie. Z tego samego powodu kredyt może dostać dopiero firma mająca już jakąś historię - zwykle po pół roku działalności. Z leasingu może skorzystać także nowy przedsiębiorca.

Tylko na większe inwestycje

Jednak za pomocą leasingu można nabywać tylko maszyny i pojazdy większej wartości - zwykle od 50 tys zł. Duża dowolność obowiązuje natomiast przy wyborze waluty, w jakiej określane są raty leasingowe. Zwykle firmy transportowe korzystają z euro lub franka. To samo dotyczy przedsiębiorców eksportujących do strefy euro.

- Indywidualny, szczególnie nieduży przedsiębiorca, kupując dobra inwestycyjne z kredytu, na pewno nie wynegocjuje równie dobrych warunków jak firma leasingowa, która jest stałym, wieloletnim klientem danego sprzedawcy. Z tego samego powodu biorąc samochód w leasingu można np. otrzymać niższe stawki za ubezpieczenie - mówi Andrzej Sugajski.

Biorąc pod uwagę atrakcyjność leasingu dla przedsiębiorców, to nawet ewentualne zmniejszenie poziomu tempa inwestycji nie musi oznaczać spadku popytu na usługi leasingowe.

LEASING CZY KREDYT BANKOWY

Zalety leasingu:

Korzyści podatkowe (zaliczenie maksimum wydatków do kosztów uzyskania przychodu)

Proste procedury - m.in. formalności (właścicielem kupowanego dobra pozostaje firma leasingowa).

Po zakończeniu umowy leasingowej nie musimy martwić się o sprzedaż leasingowanego produktu (możemy go kupić lub zdecydować się na leasing nowego produktu).

Leasing nie zmniejsza zdolności kredytowej - można wziąć kredyt na inny produkt.

Zalety kredytu:

Zwykle jest on tańszy - dla firm, które nie szukają dodatkowych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Środki trwałe, które charakteryzują się trudną zbywalnością, łatwiej skredytować niż wziąć w leasing (jeśli mamy odpowiednie zabezpieczenie kredytowe).

Kredyt odnawialny w rachunku firmowym jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli potrzebujemy środków na bieżącą działalność.

Firmy z długą i dobrą historią kredytową mogą się spodziewać minimalnych formalności przy uzyskiwaniu kredytu.

Polski rynek leasingu

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ROMAN GRZYB

roman.grzyb@infor.pl

OPINIE

RADOSŁAW BONIECKI

dyrektor zarządzający Uniwersal Leasing w EFL

Firmy leasingowe mogą sfinansować różne środki trwałe: samochody osobowe i ciężarowe, wyposażenie biur, specjalistyczne maszyny, linie technologiczne, maszyny budowlane, nieruchomości. Przy leasingu samochodu wystarczą dokumenty rejestrowe firmy, oświadczenie o zarobkach i wpłata własna w wysokości 10-30 proc. Dla stałych klientów może wynosić nawet 0 proc. Formalności można załatwić w 24 godziny. Prościej i szybciej można podpisać umowę leasingową niż otrzymać kredyt bankowy. Wymagamy mniej dokumentów niż w banku, a raty i ubezpieczenie zaliczane są do kosztów uzyskania przychodu.

MARIUSZ KURZAC

członek zarządu ING Lease

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru kredytu bądź leasingu są kwestie podatkowe. Pamiętajmy, że decydując się na finansowanie przez kredyt bankowy, kosztem podatkowym będą odsetki oraz amortyzacja przedmiotu finansowania. Jeżeli chodzi o leasing, to przy wyborze wariantu operacyjnego kosztem będą raty leasingowe. W większości przypadków leasing pozwala na szybszą niż zakup na kredyt amortyzację środka trwałego. W związku z tym raty leasingowe, będące kosztem uzyskania przychodów, będą wyższe niż miesięczne odpisy amortyzacyjne, więc obniży się podstawa opodatkowania oraz wysokość podatku do zapłaty przez firmę.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...