Unia wymaga kontroli obrotu

Przemysław Molik
rozwiń więcej
Przedsiębiorcy handlujący z zagranicą towarami podwójnego zastosowania nie mogą korzystać z procedur uproszczonych.

Handel z zagranicą produktami i technologiami podwójnego zastosowania (dual-use goods), czyli takimi, które mogą być używane na potrzeby cywilne i wojskowe, objęty jest przez UE szczególnym reżimem kontroli obrotu. Dotyczy to dziesięciu kategorii produktów. Są to m.in.: materiały i substancje chemiczne, komputery, urządzenia elektroniczne oraz przeznaczone dla telekomunikacji i ochrony informacji, jak również powiązane z nimi oprogramowanie i technologie. Reguluje to rozporządzenie Rady (WE) nr 1334/2000 z 22 czerwca 2000 r.

Nadanie klasyfikacji towarowej

Często zdarza się, że wspomnianym towarom, w trakcie objęcia ich określoną procedurą celną, nadana zostaje klasyfikacja towarowa CN tożsama z towarami używanymi na potrzeby cywilne, do obrotu których nie znajdują zastosowania przepisy o odrębnym traktowaniu.

- Dla przedsiębiorców wiąże się to niewątpliwie z koniecznością bieżącego monitorowania zmian ustawodawstwa oraz praktyki organów celnych - mówi Tomasz Rudyk, starszy menedżer w zespole cła i handlu zagranicznego PricewaterhouseCoopers.

Przypomnieć należy, że obrót towarami podwójnego zastosowania jest zabroniony, jeżeli nie zostały spełnione wszystkie warunki i ograniczenia przewidziane w obowiązujących przepisach prawa. Chodzi m.in. o ustawę z 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o zna- czeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, prawa wspólnotowego, a także wiążące Polskę umowy międzynarodowe.

Bez uproszczonych procedur

Warto zaznaczyć, że w odniesieniu do obrotu towarami podwójnego zastosowania wyłączona jest możliwość korzystania z uproszczonych procedur celnych. Tomasz Rudyk podkreśla, że to na przedsiębiorcy ciąży obowiązek bieżącego monitorowania obowiązującego w tym zakresie ustawodawstwa, w celu dostosowania stosowanych praktyk handlowych do zmieniających się przepisów prawnych.

Konsekwencją nieprzestrzegania wymogów i ograniczeń jest m.in. orzeczenie przepadku towarów, wstrzymanie procedur celnych, jak również zastosowanie odpowiedzialności karnej skarbowej.

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...