15 lutego mija termin rozliczeń z PFRON za 2007 rok

Luiza Klimkiewicz
rozwiń więcej
Do piątku pracodawcy muszą rozliczyć w PFRON ubiegłoroczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych oraz finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne tych osób.
Zgodnie z art. 26c ust. 5 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, 15 lutego mija termin rozliczenia się z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pracodawców korzystających z dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych przez siebie osób niepełnosprawnych (wypłaconych za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2007 r.) oraz finansowania składek na ubezpieczenia społeczne tych osób.

Po raz ostatni pracodawcy dokonają rozliczenia rocznego na formularzu INF-D-R według starego wzoru, stanowiącego załącznik do rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 30 grudnia 2003 r. w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (Dz.U. nr 232, poz. 2330 z późn. zm.).

Dopłata lub nadpłata

Rozliczenia takiego firmy dokonują równolegle według tzw. kryteriów rozliczenia bieżącego oraz tzw. kryteriów zgodności z warunkami udzielania pomocy na zatrudnienie.

To pierwsze rozliczenie polega na ustaleniu, czy kwota uzyskanego dofinansowania nie przewyższa ustalonej w art. 26a ustawy kwoty. Może to być maksymalnie 205 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w grudniu roku poprzedniego (899,10 zł). Wysokość tej kwoty zależy od stopnia i rodzaju niepełnosprawności oraz wymiaru czasu pracy pracownika, a także od statusu pracodawcy.

Kwotą do rozliczenia jest wtedy suma kwot dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, wraz z częścią przekazywaną na ZFRON, przyznanych za okresy sprawozdawcze od stycznia do grudnia 2007 r. włącznie.

Wystąpienie różnicy pomiędzy tymi kwotami oznacza, że pracodawca dysponuje kwotą wyższą lub niższą od należnej. Jeżeli różnica jest liczbą dodatnią i istnieje w dniu składania rozliczenia, należy ją wykazać w poz. 90 i 91 INF-D-R, uwzględnić w poz. 100 i wpłacić do PFRON najpóźniej do 15 lutego tego roku. Jeżeli różnica jest liczbą ujemną, to pracodawca w poz. 90 i 91 wykazuje 0, ale może do 30 września 2008 r. w skorygowanych wnioskach Wn-D wystąpić do PFRON o wypłatę tej różnicy.

Rozliczenie pomocy

Konieczność rozliczenia według drugiego kryterium wynika z tego, że dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych oraz finansowanie składek na podstawie art. 25 ust. 2-3a ustawy zostało uznane - zgodnie z par. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 29 stycznia 2007 r. w sprawie udzielania pomocy przedsiębiorcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne (Dz.U. nr 20, poz. 118) - za pomoc na zatrudnienie, na rekompensatę podwyższonych kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych. Tymczasem przez cały rok pomoc ta była udzielana w kwocie ustawowej, która może przewyższać dopuszczalną kwotę pomocy na zatrudnienie.

Kwotą do rozliczenia jest suma kwot pomocy na zatrudnienie uzyskanej z tytułu zatrudnienia pracownika w okresie od stycznia do grudnia 2007 r. na podstawie art. 25 ust. 2-3a, art. 25a ust. 2-4 i art. 26a ustawy o rehabilitacji, bez części przekazywanej na ZFRON.

Co ważne, pomoc na rekompensatę podwyższonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych nie może przekroczyć kwoty kosztów płacy, podwyższonych kosztów zatrudnienia osoby niepełnosprawnej (wyspecyfikowanych w INF-D-Kz) ani maksymalnej wielkości pomocy ustalonych na podstawie art. 2 rozporządzenia KE nr 2204/2002 i wspomnianego rozporządzenia RM.

Uzyskaną kwotę należy więc porównać z najniższym z trzech rocznych pułapów intensywności pomocy. Jeżeli bowiem kwota pomocy jest wyższa od najniższego z trzech pułapów intensywności pomocy, to nadwyżka pomocy nad tym pułapem jest kwotą nieuzasadnioną w świetle pomocy na zatrudnienie, więc po wykazaniu jej w poz. 96 i odpowiednio w poz. 98-100 INF-D-R musi ona zostać zwrócona do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Ważne!

Rozliczenia przedsiębiorcy powinni przesyłać do centrali Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

LUIZA KLIMKIEWICZ

gp@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 14, poz. 92).

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...