Korzyści będą zależeć od liczby upoważnionych firm

Przemysław Molik
rozwiń więcej
Instytucja upoważnionego podmiotu gospodarczego ma poprawić efektywność obrotu towarowego. Wymierne korzyści będą jednak widoczne, gdy wszystkie przedsiębiorstwa tworzące łańcuch dostaw uzyskają ten status.

Od 1 stycznia 2008 r. weszła w życie nowa instytucja wspólnotowego prawa celnego - upoważniony podmiot gospodarczy (AEO). Firma posiadająca certyfikat AEO ma być rozpoznawana jako wiarygodny partner, który korzysta z wielu uproszczeń celnych. Zanim jednak firma otrzyma status AEO, służba celna przeprowadzi kontrolę.

Odroczone korzyści

Zdaniem doradców z zespołu ds. cła i akcyzy KPMG wiele firm podchodzi sceptycznie do kwestii ubiegania się o certyfikat AEO, ponieważ korzyści z jego uzyskania, na obecnym etapie, wydają się niewielkie i trudno mierzalne w stosunku do kosztów, jakie trzeba ponieść, aby go otrzymać.

Dodatkowymi korzyściami z posiadania statusu są m.in. możliwość lepszego planowania operacji handlowych i obniżenia kosztów kontroli dostawców, a przede wszystkim - zwiększone bezpieczeństwo i współpraca w ramach całego łańcucha dostaw.

- Dzięki weryfikacji działalności przedsiębiorstwa pod kątem spełniania przez nie wymogów AEO mogą pojawić się korzyści związane z polepszeniem kontroli funkcjonowania danego przedsiębiorstwa - stwierdza Agnieszka Bartuzi, konsultant w KPMG.

Budowę bezpiecznego łańcucha dostaw ma ułatwić elektroniczna baza danych identyfikująca podmioty ze statusem AEO, która będzie uruchomiona od 2009 roku.

Przywileje poza Unią

W przyszłości jednak przedsiębiorcy posiadający status AEO mogą oczekiwać uprzywilejowanego traktowania przez służby celne również w krajach poza Unią. Magdalena Chmielewska, specjalista w KPMG, przypomina, że obecnie trwają prace nad wzajemnym uznawaniem systemów bezpieczeństwa podobnych do AEO, które istnieją już np. w Stanach Zjednoczonych (C-TPAT), Kanadzie (FAST) czy Nowej Zelandii (SES).

Również na forum Światowej Organizacji Celnej (WCO) podjęta została tzw. inicjatywa SAFE, mająca na celu m.in. ujednolicenie wymogów stawianych upoważnionym podmiotom w różnych krajach.

- Chodzi o to, aby przedsiębiorcy mieli dużą motywację do działania w tym zakresie - konkluduje Magdalena Chmielewska.

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

OPINIA

Marek Szymański

ekspert KPMG

Poprawa efektywności obrotu towarowego w związku z wdrożeniem systemu AEO będzie zależeć przede wszystkim od liczby przedsiębiorstw, które uzyskają uprzywilejowany status, sprawności organów celnych w ich obsłudze oraz, w dalszej przyszłości, od uznawania unijnego uprzywilejowanego statusu przez państwa spoza Unii Europejskiej.

Zważywszy na bardzo dużą wagę, jaką przywiązują do kwestii bezpieczeństwa handlu władze Stanów Zjednoczonych, a za nimi ich główni partnerzy handlowi - UE i Chiny, jak również prace podejmowane w tym zakresie na forum Światowej Organizacji Handlu nie można wykluczyć, że tworzone będą dalsze zachęty prawne mobilizujące przedsiębiorców do zapewniania bezpieczeństwa w ramach ich łańcuchów dostaw i zachęcające ich do ubiegania się o uzyskanie statusu AEO.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...