Wzrost płac jest najwyższy od sierpnia 2000 roku

Paweł Czuryło
rozwiń więcej
W listopadzie płace w przedsiębiorstwach były o 12 proc. wyższe niż przed rokiem. RPP ma świadomość jak szybko rosną płace, ale w grudniu nie podniesie stóp.

Najnowsze dane to mocne argumenty za dalszymi podwyżkami stóp procentowych, ale z drugiej strony tylko potwierdzenie dotychczasowych tendencji. Dlatego spodziewam się, że RPP dopiero w styczniu podwyższy koszt pieniądza - mówi Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku.

GUS podał wczoraj, że w listopadzie średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw (powyżej 9 zatrudnionych) wyniosła 3092,01 zł brutto, czyli o 12 proc. więcej niż przed rokiem i o 4,8 proc. więcej niż przed miesiącem.

- Roczny wskaźnik został w listopadzie zawyżony o około 1-1,5 pkt proc. w związku z wcześniejszą wypłatą premii w górnictwie. W poprzednim roku premie barbórkowe wpłynęły na konta górników dopiero w grudniu - zaznaczają ekonomiści BRE Banku.

Od początku roku średnie wynagrodzenie wzrosło już o 9,5 proc. przy wzroście zatrudnienia o 4,7 proc. Na koniec ubiegłego miesiąca w firmach pracowało 5,2 mln osób, czyli o 5 proc. więcej niż przed rokiem. Ekonomiści nie spodziewają się szybkiego wyhamownia dynamiki płac.

- W grudniu wzrost będzie znów zbliżony do 10 proc., a w 2008 roku przekroczy 9 proc. - prognozuje Piotr Kalisz, ekonomista Citi Handlowego.

Dane GUS pojawiły się tuż przed rozpoczęciem dwudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Większość ekonomistów nie oczekuje jednak, że w środę dojdzie do podwyżki stóp, ale wskazują, że to właśnie rosnące płace będą głównym argumentem za dwiema lub trzema podwyżkami stóp w 2008 roku.

Ale Agnieszka Decewicz z Banku Pekao ocenia, że prawdopodobieństwo grudniowej podwyżki przekracza 50 proc.

Roczna dynamika płac w listopadzie była najwyższa od sierpnia 2000 roku, a ich dynamika okazała się wyższa od prognoz ekonomistów, którzy wskazywali na wzrost o 11-11,5 proc. Według szacunków ekonomistów, nominalny wzrost funduszu płac w listopadzie sięgnął 17,6 proc., a realny 13,5 proc.

Marcin Mróz podkreśla, że na rynku wciąż jest duży popyt na pracę z uwagi na trwające inwestycje, a podaż jest niedostosowana do popytu.

- Już od kilku kwartałów rośnie siła nabywcza gospodarstw domowych. To co prawda dobry sygnał krótkookresowy dla wzrostu konsumpcji, ale wciąż sugeruje przyrost jednostkowych kosztów pracy, co może przełożyć się na wzrost cen produktów - mówi ekonomista Fortis Banku.

Wynagrodzenia brutto i ich roczna dynamika

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PaweŁ CzuryŁo

pawel.czurylo@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...