Zmiana zasad wypłacania dotacji będzie drogo kosztować przedsiębiorców

Mariusz Gawrychowski
rozwiń więcej
Nawet kilkaset tysięcy złotych mogą utracić przedsiębiorcy, którzy dostali unijne dotacje na tworzenie nowych miejsc pracy. Wszystko z powodu niekorzystnej zmiany zasad ich wypłacania, którą wprowadził resort gospodarki.

Wprowadzona przez Ministerstwo Gospodarki drobna zmiana zasad wypłacania unijnych dotacji skomplikowała życie przedsiębiorcom, którzy dostali granty na tworzenie nowych miejsc pracy. W przypadku większych inwestycji może ona oznaczać dla nich utratę nawet kilkuset tysięcy złotych unijnej pomocy.

Chodzi o dotacje, które były udzielane w oparciu o ustawę o finansowym wspieraniu nowych inwestycji w ramach Poddziałania 2.2.1 programu Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw w latach 2004-2006. Przedsiębiorcy tworzący nowe miejsce pracy w ramach realizowanego projektu mogli liczyć na refundację części dwuletniego kosztu zatrudniania nowych pracowników. Dotacja nie mogła jednak przekroczyć 4 tys. euro na jedno miejsce pracy.

Przez kilka lata cała kwota dotacji trafiała na konta firm tuż po tym, jak zatrudniali oni nowego pracownika. Zgodnie z przepisami jego miejsce pracy i tak musi zostać utrzymane przez pięć lat, więc wypłata pieniędzy z góry nie stanowiła ryzyka. Natomiast firmom pozwala to na elastyczne planowanie inwestycji.

Jednak w październiku resort gospodarki zdecydował się zmienić zasady. Jak wynika z jego pisma do beneficjentów, do którego dotarła GP, zlikwidowana została wypłata dotacji od razu po utworzeniu nowego miejsca pracy. Teraz wynagrodzenia nowych pracowników będą refundowane na podstawie miesięcznych list płac w firmie.

To powoduje, że przedsiębiorcy są oburzeni krokiem resortu gospodarki.

- Zostaliśmy przez ministerstwo postawieni w sytuacji bez wyjścia. W październiku 2007 r. dowiedzieliśmy się, że aby dostać całą obiecaną dotacje, wszyscy moi nowi pracownicy muszą być zatrudnieni od czerwca 2006 r. Teraz możemy liczyć tylko na część obiecanych pieniędzy - mówi GP przedstawiciel jednej z firm, która uzyskała dotacje z Poddziałania 2.2.1.

Dodaje, że będzie to ich firmę kosztowało ok. 300 tys. zł.

W najgorszej sytuacji są te firmy, które w oparciu o starą zasadę wypłaty zdecydowały się na rozłożony w czasie proces zatrudniania pracowników. W sytuacji skrajnej, gdy zostaną oni przyjęci do pracy w maju 2008 r., przedsiębiorstwo będzie mogło liczyć na zwrot połowy ich miesięcznego wynagrodzenia i kosztów zatrudniania - mówi Adam Allen z działu Dotacji i Ulg Inwestycyjnych Ernst & Young.

Projekty realizowane w SPO WKP muszą zostać zakończone do końca czerwca 2008 r. Wszystkie wydatki poniesione po tym terminie nie będą refundowane przez Unię Europejską.

Resort gospodarki przyznaje się do wprowadzenia zmiany, lecz twierdzi, że zrobił to dla dobra przedsiębiorców.

„Mając na uwadze zbliżający się termin zakończenia okresu kwalifikowalności wydatków i możliwe, negatywne dla przedsiębiorców konsekwencje finansowe wypłacenia wsparcia z góry przy jednoczesnym nieponiesieniu kosztów zatrudnienia w wysokości określonej umowami o dofinansowanie projektów, refundacja kosztów zatrudnienia odbywa się na podstawie wydatków faktycznie poniesionych i udokumentowanych przez przedsiębiorców” - czytamy w piśmie z ministerstwa.

Zmiana zasad ma jeszcze jedną poważną konsekwencję. Pieniądze, które nie trafią do firm, Polska będzie musiała zwrócić Brukseli jako środki, których nie udało się wykorzystać. Może to być nawet kilka, kilkanaście milionów złotych. Tymczasem od połowy roku na dotacje z Poddziałania 2.2.1 czekają firmy, które nie dostały ich, ponieważ nie było wolnych środków. Gdyby zmiana zasad została wprowadzona wcześniej, zwolnione środki można by przeznaczyć na dotacje dla nich.

4 tys. euro dotacji z Unii można dostać na jedno miejsce pracy

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...