3,6 mld euro na pośrednie formy wsparcia firm

Mariusz Gawrychowski
rozwiń więcej
Ministerstwo Gospodarki uruchomiło unijny Program Ramowy na rzecz Konkurencyjności i Innowacyjności (CIP). Na pieniądze z puli 3,6 mld euro mogą liczyć instytucje finansowe, przedsiębiorcy i samorządy.
To trudny program, który mieści się między funduszami strukturalnymi o naukowymi programami ramowymi - mówi Ewa Swędrowska, wicedyrektor Departamentu Instrumentów Wsparcia w resorcie gospodarki. Dodaje, że budżet programu nie jest podzielony na poszczególne państwa UE. Dotacje - podobnie jak ma to miejsce w naukowym programie ramowym - będą rozpatrywane na poziomie Komisji Europejskiej.

- CIP jest instrumentem wspólnotowym, co oznacza, że na takich samych zasadach o pieniądze mogą konkurować podmioty ze wszystkich państw UE - mówi Danuta Jabłońska, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. PARP koordynuje pracę trzech punktów kontaktowych, które będą doradzały przy aplikowaniu o środki z CIP. Ze wsparcia z programu mogą skorzystać głównie instytucje otoczenia biznesu: organizacje przedsiębiorców, uczelnie wyższe, samorządy, instytucje finansowe oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Szczególny nacisk w programie jest położony na wsparcie przedsięwzięć innowacyjnych.

CIP został podzielony na trzy części. Pierwsza z nich - Program na rzecz Przedsiębiorczości i Innowacji (ponad 2,1 mld euro) - zawiera wsparcie dla instytucji finansowych oraz innych podmiotów otoczenia biznesu (np. fundusze poręczeniowe czy pożyczkowe). Jak wyjaśnia Barbara Kaśnikowska, dyrektor punktu kontaktowego przy Związku Banków Polskich, unijne środki będą szły na tworzenie instrumentów finansowania działalności przedsiębiorstw o parametrach lepszych niż dostępne na rynku. Chodzi o kredyty bankowe, inwestycje funduszy wysokiego ryzyka czy też gwarancję. W udzielaniu wsparcia ma pośredniczyć Europejski Fundusz Inwestycyjny.

Dwa pozostałe komponenty CIP o takich samych budżetach (po 730 mln euro) przewidują finansowanie inwestycji z zakresy technologii informatycznych (o dotacje mogą się starać innowacyjne małe i średnie firmy, przemysł IT oraz administracja rządowa i samorządowa) i energetyki.

CIP powstał z połączenia kilku innych działań KE, takich jak program wspierania małych i średnich firm (MAP) czy też eTen (promocja e-usług wśród przedsiębiorców). Niestety tylko dwóm polskim podmiotom udało się do tej pory zdobyć pieniądze z tych programów KE.

PUNKTY KONTAKTOWE

Resort gospodarki sfinansował utworzenie w Polsce trzech punktów kontaktowych, które mają doradzać przyszłym benificjentom CIP. Za finansowanie otoczenia biznesu odpowiada punkt przy Związku Banków Polskich, za projekty z zakresu IT - punkt przy Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN, a za projekty energetyczne - punkty przy Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...