Producent odpowiada za właściwe oznakowanie

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
Komisja Europejska przygotowuje nową dyrektywę w sprawie warunków wprowadzania produktów do obrotu w Unii. Zawiera ona nowe zasady nadzoru rynkowego.


W związku z przygotowaniem przez Komisję Europejską nowej dyrektywy w sprawie wprowadzania do obrotu produktów w UE, Europejska Unia Rzemiosła, Małych i Średnich Przedsiębiorstw (UEAPME) przesłała do Związku Rzemiosła Polskiego do zaopiniowania jej projekt. Proponuje on nowe wymogi dotyczące akredytacji i nadzoru rynkowego odnoszącego się do warunków wprowadzania produktów do obrotu COM i IMCO. Środowisko rzemieślnicze swoje uwagi co do projektu przekazało do Ministerstwa Gospodarki. Związek podkreśla, że przy ubieganiu się o akredytację należałoby zwrócić uwagę na wielkość przedsiębiorstw. Należy też przy tym unikać również uciążliwych i nadmiernych kosztów dla konsumentów.


Dyrektywy oparte na nowym podejściu uznają, że to producent jest odpowiedzialny za projektowanie i wytwarzanie wyrobu, umieszczanie na nim oznakowania CE, przygotowanie dokumentacji technicznej i sporządzanie deklaracji zgodności. Dlatego producent musi zapewnić, aby proces wytwarzania zapewniał tę zgodność wyrobu.


Związek Rzemiosła Polskiego zwrócił uwagę na to, że skoro koszt uzyskania potwierdzenia zgodności jest bardzo wysoki i może być poniesiony jedynie w przypadku produkcji seryjnej, to - jego zdaniem - produkcje jednostkowe i małe serie muszą być zwolnione z tego obowiązku, wówczas gdy produkt ma znikomy wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo.


- Przy zgłaszaniu do oznakowania CE produkcji jednostkowych i małych serii wystarczająca powinna być deklaracja zgodności - tłumaczy Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.


Natomiast wówczas gdy wymagana jest deklaracja zgodności bez oznakowania CE, to powinna zostać przekazana do końcowego odbiorcy. Konsument ma bowiem prawo do informacji związanych z bezpieczeństwem produktu - dodaje Jerzy Bartnik.


Związek zaproponował również, aby producenci mieli obowiązek przechowywać dokumentację techniczną oraz deklarację zgodności WE przez pięć lat od momentu wprowadzenia produktu do obrotu. Jego zdaniem taki okres jest najbardziej uzasadniony z uwagi na średni czas używania produktu. Pozwala zarówno chronić konsumenta, jak i nie nakładać zbyt dużego ciężaru na producenta i jego autoryzowanego przedstawiciela.


Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...