Unijne firmy ostrzegają przed skutkami zwyżkującego euro

Ralf Atkins
rozwiń więcej
Nasilają się ostrzeżenia ze strony europejskich firm o wpływie mocnego euro na ich działalność. Dane o eksporcie ze strefy euro wskazują jednak, że wpływ ten jest jak dotąd niewielki.


Nadmierne i gwałtowne ruchy na rynku walutowym stanowią źródło narastających obaw - piszą szefowie krajowych stowarzyszeń pracodawców BusinessEurope z Niemiec, Francji i Włoch w liście otwartym do polityków europejskich.


Swoje obawy wyrazili w momencie, gdy kurs po raz pierwszy przekroczył 1,43 dolara i tuż przed weekendowym szczytem Grupy Siedmiu, czyli spotkania przywódców najważniejszych pod względem gospodarczym krajów świata. Biznesmeni domagali się od nich „wyraźnego zobowiązania”, że powstrzymają siły, które pchają w górę kurs euro.


W danych statystycznych trudno jednak znaleźć ślady wpływu silniejszej waluty na gospodarkę. W sierpniu eksport z obejmującej 13 państw strefy euro wzrósł w ujęciu rocznym o 4,9 proc., choć w lipcu odnotowano prawie jednoprocentowy jego spadek - wynika z informacji Eurostatu, unijnego biura statystycznego.


Sprzedaż do USA rzeczywiście minimalnie zmalała, ale oprócz tego eksport ze strefy euro do głównych jej partnerów handlowych ma się w tym roku świetnie. Od stycznia do lipca sprzedaż do Chin wzrosła o 15 proc., a do Rosji - o 28 proc.
Eksport do Wielkiej Brytanii, która dla firm ze strefy euro stanowi największy rynek zbytu, zwiększył się w tym czasie o 6 proc.


Wydaje się więc, że najnowsze dane wspierają przeważające w Niemczech i w Europejskim Banku Centralnym (EBC) przekonanie, że nie należy przeceniać skutków wzrostu kursu euro wobec dolara.


Na początku zeszłego tygodnia Bundesbank dowodził, że dla niemieckich eksporterów czynnikiem decydującym jest ścieżka wzrostu gospodarczego w krajach, które są odbiorcami ich towarów. Wpływ silnego euro na gospodarkę Niemiec Bundesbank określił jako „ograniczony”.


Dobre wyniki sierpniowego eksportu ze strefy euro spowodowały nasilenie oczekiwań, że wzrost gospodarczy w III kwartale będzie wyraźnie szybszy niż w słabym pod w tym względem okresie kwiecień - czerwiec (dane za III kwartał będą opublikowane w listopadzie). Ekonomiści są przekonani, że w stosunku do II kwartału tempo wzrostu produktu krajowego brutto strefy euro wyniesie 0,7 proc., czyli znacznie więcej niż 0,3 proc. osiągnięte w poprzednich trzech miesiącach.


Axel Weber, prezes Bundesbanku, zasiadający w radzie zarządzającej EBC, ciągle uwzględnia możliwość kolejnych podwyżek stóp procentowych w strefie euro, a jego uwagi mogą się przyczyniać do dalszego umocnienia pozycji euro. Ponieważ rośnie niebezpieczeństwo zwiększenia inflacji, „ważne jest, żeby w polityce pieniężnej nie tracić z pola widzeniastabilizacji cen w średnim okresie” - mówił niedawno Weber jednej z niemieckich gazet.


EBC zajmuje dotychczas wyczekujące stanowisko, jeśli chodzi o podwyżki stóp procentowych w przyszłości, chcąc uzyskać więcej informacji o skutkach, jakie ma dla strefy euro ograniczenie dostępności kredytu w skali globalnej.


RALF ATKINS

Tłum. A.G.

Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...