Zbyt mocne euro zaczyna być problemem Unii, więc i Polski

Mirosław Gronicki
rozwiń więcej
W tej chwili jedyna rzecz, którą może zrobić Międzynarodowy Fundusz Walutowy, to próba namówienia Chin, żeby szybciej wzmacniały swoją walutę, ale to jest mało prawdopodobne. Do tej pory każda taka propozycja była skutecznie przez Chiny odrzucana. Dlatego w tej sytuacji pozostaje namawianie poszczególnych ministrów finansów do pewnego zacieśniania polityki fiskalnej, tak żeby gospodarka, która rozpędziła się w ostatnich latach, teraz trochę się uspokoiła.


Tylko w ten sposób można zmniejszyć popyt z innych krajów, ale to też będzie trudne, bo wiąże się z konkretnymi bardzo trudnymi decyzjami politycznymi. Poszczególni ministrowie mogą nie chcieć podejmować takich decyzji, bo będą mieli świadomość, że w wyniku tych decyzji gospodarki poszczególnych krajów zwolnią.


Wydaje mi się, że to dopiero początek uchodzenia powietrza z tej globalnej bańki. Na pewno z bańki subprimów, ale oprócz tego były inne sytuacje (lewary) i nie jest to chyba jeszcze zakończenie całego procesu. Kolejne wyniki banków mogą pokazać, że są gdzieś jeszcze niedobre wyniki, ale banki mają sposoby, żeby przez jakiś czas ukrywać swoje rzeczywiste wyniki i może to wyjść po pewnym czasie. Zresztą nikt nie lubi panikować, szczególnie bankierzy. Na pewno zostaną pokazane jeszcze jakieś straty, ale potem będą one „masowane”.


Zastanawiając się nad ewentualnymi konsekwencjami dla polskiego rynku nieruchomości, trzeba myśleć o tym, co będzie się działo z kredytami mieszkaniowymi w Polsce w najbliższych latach w wyniku pogłębiającej się nierównowagi pomiędzy depozytami a akcją kredytową. Banki muszą mieć źródła finansowania kredytów, a jeśli to będzie finansowanie zewnętrzne, napotkają barierę płynności, zresztą ona się już pojawiła na rynkach światowych. Im większy będzie popyt w Polsce, tym bankom będzie trudniej. Ale to jeszcze nie będzie proces natychmiastowy, tylko do tego może dojść w najbliższych latach.


Pytając z kolei o konsekwencje słabnącego dolara - to nie tylko problem Polski, ale raczej problem ogólnounijny. Jeżeli my jesteśmy w Unii Europejskiej i w Polsce euro zaczyna znaczyć o wiele więcej niż dolar, który jest już mniej ważną walutą, to mocniejsze euro powoduje, że cała Unia Europejska zaczyna mieć problemy z eksportem na zewnątrz. To może być jedna z przyczyn potencjalnego osłabienia koniunktury, co od razu może dotknąć Polskę. Jednak na polską gospodarkę będzie oddziaływała skala polskiego eksportu na rynki unijne, a widać, że ten eksport słabnie. To może działać negatywnie na gospodarkę. Kolejną sprawą jest to, czy w Polsce będzie się pogłębiała nierównowaga gospodarcza, co będzie z inflacją, inflacją płacową i deficytem na rachunku obrotów bieżących. Jeśli te rzeczy będą się pogłębiały, to gospodarka będzie musiała trochę przyhamować. Jest spore prawdopodobieństwo, że w najbliższych dwóch latach wzrost gospodarczy będzie sporo niższy niż w ostatnich dwóch latach.


MIROSŁAW GRONICKI

doradca w międzynarodowym banku inwestycyjnym Goldman Sachs. Wcześniej był m.in. ministrem finansów

 
Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...