Nie będzie podwyżki stóp procentowych we wrześniu

Paweł Czuryło
rozwiń więcej
Zdecydowanie niższa od prognoz inflacja w sierpniu sprawiła, że ekonomiści przesunęli kolejną podwyżkę stóp dopiero na listopad.


Rada Polityki Pieniężnej nie chce podwyższać stóp raz za razem i tym razem zrobi przerwę w zacieśnianiu polityki pieniężnej. Przerwa przydałaby się nawet wtedy, gdyby inflacja była wyższa, a co dopiero z taką inflacją - mówi Bartosz Pawłowski, ekonomista ING Banku.


Inflacja w sierpniu, zamiast oczekiwanych przez ekonomistów 1,9 proc., wyniosła 1,5 proc. Tymczasem w tym roku RPP już trzykrotnie podwyższała koszt pieniądza. Po podwyżkach w kwietniu, czerwcu i sierpniu główna stopa NBP wynosi 4,75 proc.


Według ekonomistów, RPP nie posłucha wicepremiera i ministra finansów Zyty Gilowskiej, która uznała, że nie ma już potrzeby ingerencji w wysokość stóp procentowych, ponieważ gospodarka jest w dobrej kondycji.


Rosnące jednostkowe koszty pracy oraz pogarszająca się relacja pomiędzy dynamiką wydajności i wynagrodzeń sprawią jednak, że RPP po kilku miesiącach przerwy powróci do podwyżki, aby uniknąć znacznego wzrostu cen w przyszłości.


Ekonomiści Raiffeisen Banku oczekują nawet, że Rada podwyższy stopy dopiero w grudniu.


- W takiej konfiguracji RPP, dopóki inflacja nie zbliży się do 2,5 proc., trudno liczyć na kolejną podwyżkę - mówi Marta Petka, ekonomistka z tego banku.


Sami członkowie RPP mają świadomość, że dzięki dotychczasowym ruchom nie ma konieczności szybkiego zacieśniania polityki pieniężnej. Mówił o tym w wywiadzie dla GP członek RPP Andrzej Sławiński.


- Dzięki temu, że ta polisa została wykupiona, nie ma na razie potrzeby szybkich dostosowań w polityce pieniężnej. Teraz możemy przez pewien czas obserwować, jaki będzie rzeczywisty bieg zdarzeń w gospodarce w stosunku do tego, co było wcześniej prognozowane. Ale musimy pamiętać, że mimo wciąż niskiej inflacji potencjalne zagrożenia nie znikną - powiedział członek Rady Polityki Pieniężnej.


Według prognoz ośmiu ekonomistów, które zebrała GP, do końca 2007 roku dojdzie do jednej podwyżki stóp o 25 pkt bazowych, ale kolejne dwie (po 25 pkt bazowych) nastąpią w I połowie 2008 r.


- Co prawda, zakładam, że w I połowie 2008 r. Rada dwukrotnie podwyższy koszt pieniądza, ale możliwy jest też scenariusz z jedną podwyżką. Stanie się tak, jeśli sytuacja na rynkach finan- sowych się ustabilizuje, a gospodarka amerykańska znacznie nie zwolni - mówi Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska.


Wrześniowa decyzja RPP będzie znana w środę około południa.


Prognoza GP

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

 
Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...